A Katolikus Tábori Püspökség

címere

 

 

A Katolikus Tábori Püspökség címerének leírása és szimbólumrendszere

A pajzs kék háttere az eget, távolabbról a mennyországot jelképezi, ahová a Szolgálat lelkészeinek el kell jutniuk és a rájuk bízott lelkeket el kell vezetniük. A pajzs tetejére helyezett püspöki jelvény (süveg vagy mitra) a Katolikus Tábori Püspökséget vezető püspökké szentelt ordinárius apostoli hatalmát és joghatóságát jeleníti meg. A címer alatti „pergamen” szalagsávon olvasható „Spiritus Renovat” felirat (magyar jelentése: A lélek megújít) Szent Pál apostol Títuszhoz írt levelének egyik mondatából vezethető le: „Nem az igazság cselekedeteiért, melyeket mi tettünk, hanem az ő irgalmassága szerint, megszabadított minket az újjászületés fürdője és a Szentlélek megújítása által.” (Titusz 3,5) A jelmondat lényege, hogy megigazulásunk nem a saját érdemeink alapján, hanem Isten irgalmából történik; üdvösségünkhöz elengedhetetlen az isteni kegyelem, azaz a bűnben elöregedett emberi természet megújítása a Szentlélekben.
 
A kék alapú címerpajzs mértani közepére igazított aranyszínben ragyogó dicsőséges kereszt a krisztusi megváltás, a megtestesült Istenfiú önfeláldozó kereszthalála által megszerzett üdvösség jelképe. A kereszt szárai Anjou-liliomokban végződnek, amely arra utal, hogy a kereszt az élet fája (szemben a Teremtés könyvében található jó és rossz tudásának fájával, melynek gyümölcse az első embernek és utódainak halált hozott). Az élet fája, a kereszt magába itta Krisztus drága éltető vérét, ezért virágba borult, jelezvén ezzel, hogy a Megváltó kereszthalála új élet forrásává lett.
 
A kereszt előtt kiterjesztett szárnyakkal ábrázolt galamb kettős bibliai szimbólum. Egyrészt a csőrében tartott olajág a Teremtés könyve 8. fejezetének 11. versére utal, melyben az özönvíz után a Noé által kiengedett galamb olajággal a csőrében tért vissza a bárkába. Ez jelezte Noénak, hogy a pusztító vizek eltűntek a földről, vagyis Isten kiengesztelődött a bűnös emberiséggel. A galamb tehát nemcsak az emberek közötti békesség szimbóluma szelídsége miatt, hanem – ami fontosabb és az emberi béke alapja – az Isten és az emberek közötti megbékélést hirdeti. Másrészt a galamb a Szentlélek szimbóluma is az Újszövetségben, hiszen Krisztus megkeresztelkedésekor a Jordán folyó vizében a Szentlélek galamb képében szállt le rá (Máté 3,16; Márk 1,10; Lukács 3,22). Jelenléte a címerben összefügg a Katolikus Tábori Püspökség jelmondatával: SPIRITUS RENOVAT (a Lélek megújít), melynek üzenete az, hogy minden megújulást (legyen akár testi, akár lelki) a teremtő Szentlélek művel bennünk.
 
A galamb feje fölötti lángnyelv Isten lángoló szeretetének jelképe és a pünkösdi lélekáradásra utal, amikor az apostolokra lángnyelvek formájában szállt le a Szentlélek (Apostolok Cselekedetei 2,3).

 

 

 

Katonai Ordinariátus © Minden jog fenntartva