„NEM CSAK KENYÉRREL ÉL AZ EMBER…”
NAPI EVANGÉLIUM: Lk 1,39-45
Mária pedig útra kelt azokban a napokban, és sietve elment a hegyek közé, Júda városába. Bement Zakariás házába, és köszöntötte Erzsébetet. És történt, hogy amint Erzsébet meghallotta Mária köszöntését, felujjongott méhében a magzat, és Erzsébet eltelt Szentlélekkel. Hangosan felkiáltott: „Áldott vagy te az asszonyok között, és áldott a te méhednek gyümölcse! De hogyan történhet velem az, hogy az én Uramnak anyja jön hozzám? Mert íme, amint fülemben felhangzott köszöntésed szava, felujjongott a magzat méhemben. És boldog vagy te, aki hittél, mert be fog teljesedni, amit az Úr mondott neked.”
Mária személye minden Istenre váró ember példaképe és beteljesedése. Tőle tanulhatjuk meg, hogyan kell várakozni, hiszen életünk fontos dolgait mindig tanulni kell, különben elvétjük azokat és eltorzulnak, mint ahogyan manapság példa erre a fogyasztói társadalom „karácsonyi készülete”. A „tevékeny szeretet” és várakozás a legjobb készület. A Szentírásból tudjuk, hogy Erzsébet öreg, aki segítségre szorul várandósságának idején, s Máriának van ereje és szeretete, hogy elmenjen és segítsen neki, s vele maradjon egészen a szülésig.
Keresztelő János már anyja méhében elkezdi küldetését, és tanúságot tesz Jézusról, az Üdvözítőről, de ugyanezt teszi anyja, Erzsébet is, amikor Urának nevezi a születendő Gyermeket.
A szakasz legfontosabb mondata: „boldog vagy, mert hittél”. Jézus azt mondta: „Aki hisz Bennem, ugyanazokat a tetteket viszi majd végbe, amelyeket én teszek, sőt nagyobbakat is tesz majd azoknál” (Jn14,12) Az Egyház bizalma Szűz Mária segítségében, csodatévő hatalmában ezen a két mondaton nyugszik. Mária az, aki hitt, és így lehetősége és „képessége” is van arra, hogy segítsen nekünk.
Az „Üdvözlégy”, amit Erzsébet mond „adventi ima”, és minden egyes alkalommal, amikor elimádkozzuk, fölidézzük Mária első adventjét, és megszenteljük a miénket.
Historia vero testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae, nuntia vetustatis. - A történetírás valóban az idők tanúja, az igazság fénye, az emlékezet élete, az élet tanítómestere, a múlt idők hírnöke. (Marcus Tullius Cicero)
„Ne emlegessük annak hibáit, akinek erényeit követni alig bírjuk...” Szent Jeromos
Ezen a napon történt:
1476. Hunyadi Mátyás és Aragóniai Beatrix házassága
1626. Bethlen Gábor és II. Ferdinánd biztosai békét kötöttek Pozsonyban
1848. Kossuth Lajos általános népfelkelésre szólítja föl az ország népét
1848. Tóth Ágoston magyar csapatai Kápolnánál megverik a Jablonsky vezette császáriakat
1848. Gál Sándor magyar katonái Miklósvárnál legyőzik a román felkelőket
1895. Wilhelm Röntgen elkészíti első röntgenképét felesége kezéről.
1917. Bresztben elkezdődnek a német- orosz béketárgyalások (Breszt-Litovszki béke)
1916. Osztrák–Magyar torpedórombolók megtámadják a tengeralattjárók ellen létesített olasz hálózárat az Otrantói szorosban. Az őrhajókat elűzik, a zárat szétrombolják, és veszteség nélkül térnek vissza cattarói támaszpontjukra
1918. Kolozsváron az erdélyi magyarság nagygyűlése állást foglal Erdély és Magyarország állami közösségéről
1944. Debrecenben megalakult az Ideiglenes Nemzeti Kormány, miniszterelnök Dálnoki Miklós Béla. Gyöngyösi János külügyminiszter bejelenti, hogy az Ideiglenes Nemzeti Kormány – a Szövetséges Ellenőrző Bizottság belegyezésével – a magyarországi németek kitelepítését kezdeményezi. A javaslatot a kormánytagok megszavazzák
1947. Feltalálják a tranzisztort (William Bradford Shocklel, Walter Brattain, John Bardeen)
1959. dec. 22. Kivégzik Dobi Károlyt, Tóth Tibort és Huzián Istvánt. A per elsőrendű vádlottját, Fáncsik Györgyöt 1960. január 3-án végzik ki
1987. A Fülöp-szigeteknél a Dona Paz nevű komp összeütközött egy kőolajszállító tankhajóval. Mindkét hajó lángra lobbant, 4375-en meghaltak
1989. A Ceausescu rendszer bukása Romániában
1999. Portugália visszaadta Kínának Makaót
Ezen a napon született:
1532. Orazio Samachini olasz festő
1827. Korányi Frigyes báró belgyógyász
1903. Tompa Sándor Kossuth-díjas színész
1914. Lukács Margit Kossuth-díjas színésznő, a Nemzet Színésze
1933. Fehér Ferenc, filozófus, esztéta
1943. Petri György Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, újságíró
Ezen a napon hunyt el:
69. Vitellius a Római Birodalom császára
1603. III. Mehmed az Oszmán Birodalom 13. szultánja
1764. Amade László költő
1779. Küzmics István magyarországi szlovén (vendek) evangélikus biblia-fordító, író
1875. Kemény Zsigmond író, publicista, politikus
1916. Pártos Gyula magyar építész. Apatinban született, 1845-ben. Kezdetben Szkalnitzky Antalnál tanult Hauszmann Alajos és Lechner Ödön évfolyamtársaként 1870-ben Berlinben szerzett építészi oklevelet. Ezután Pesten társult Lechner Ödönnel, akivel több évtizedes szoros kapcsolata Lechner külföldi útjai után is helyreállt. Közös irodájukban a szervezői feladatokat Pártos látta el, míg a pályázatok és megvalósult művek Lechner művészetét tükrözik. Néhány önálló tervén (kiskunfélegyházi Szent István-templom, ugyanitt Kalmár-képolna) kívül részt vett Lechner csaknem valamennyi megvalósult tervének kivitelezésében. Pártos és Lechner társas viszonya csak az Iparművészeti Múzeum befejezése után, 1896-ban szűnt meg. Az 1900-as évek elején önálló megbízásokat is kapott Budapesten, Győrött, Cegléden. Ezek közül egyes tervek Lechner stílusát követték, míg mások a historizmushoz hajlottak.
1968. John Steinbeck Nobel-díjas amerikai író
1978. Mednyánszky Mária tizennyolcszoros világbajnok asztaliteniszező
2006. Lázár Ervin Kossuth- és József Attila-díjas író