Napi jegyzet

2024. május 21. Kossuth Rádió

Jó reggelt kívánok a hallgatóknak a Magyar Honvédelem Napján, amelyet 1992-től a Honvédség születésnapjaként tartunk számon. Május 21-én azt ünnepeljük, hogy a magyar szabadságharc tavaszi hadjáratának mintegy megkoronázásaként, ezen napon foglalta vissza Buda várát a Görgei Artúr fővezér által vezetett honvédsereg az osztrák császári haderőtől 1849-ben. Erre emlékeztet a budavári Dísz téren felállított Honvéd-szobor és Görgei tábornok lovasszobra a Fehérvári rondellán, ahol 1849-ben először törtek be a Várba Nagysándor József hadtestének honvédei, hogy aztán heves küzdelem után a magyarországi háromszínű zászló lobogjon a Budai Várban azt jelezve, hogy a főváros visszakerült magyar kézbe.
A honvédelem napja annak az együttes magyar akaratnak az ünneplése, melynek szándéka egy szabad és független Magyarország, ahol a haza ügyének védelme mindennél előbbre való. Ez a haza nem más, mint tájegységeink, vármegyéink, városaink, falvaink, utcáink, épített örökségünk, otthonaink, de mindenekelőtt és legfőképp az ott lakó családjaink, fiatalok és idősek, édesanyák, édesapák és gyermekek, férj és feleség. Ezért a hazáért, az otthonokért és a családokért jött létre egy közös akarat gyümölcsként nagyon rövid idő alatt a semmiből egy önálló nemzeti haderő, a Magyar Honvédség, melynek megannyi önkéntes és áldozatra kész rettenthetetlen katonája 1849 tavaszán meghátrálásra kényszerítette Európa egyik legnagyobb hadseregét és 175 évvel ezelőtt felszabadította a budai Várat.
A Magyar Honvédelem Napján ő előttük hajtunk fejet, ugyanakkor az ő utódaikra, azokra a mai katonákra gondolunk, akik – egyedülálló módon, hiszen rajtuk kívül senki más nem tesz ilyen fogadalmat Magyarországon – arra esküdtek föl, hogy az életük feláldozásával is megvédik Magyarországot.
A Magyar Honvédelem Napja a földi hazához való ragaszkodás napja, a nemzet szeretetének a napja, a hősies helytállás napja, melynek mércéje az áldozatokat vállaló hazafiság és az a hűség, melynek révén a Magyar Honvédség mai katonái megannyiszor bizonyítják feladataikban és szolgálatuk során a hűséges helytállás eszméjéhez való feltétlen ragaszkodást.
A honvéd több, mint a katona, mert a honvéd a hazát védi és azokat oltalmazza, akik mögötte állnak.
A Honvédelem Napján a hazát, a családokat védő katonáinkat köszöntjük, azokat, akik országunk szabadságának, biztonságának és jólétének megerősödéséért fáradoznak katonai szolgálatukban, azokat, akik történelmi elődeik példáját követve, áldozatos éberségben és felkészülésben készen állnak a nemzet megvédésére, a béke biztosítására!
Egy ország nem élhet evilági békében honvédelem nélkül, de még kevésbé részesülhet a világ természetét meghaladó békében anélkül, hogy gyökeret ne verne benne az Isten által elgondolt rendet fönntartó parancsolatok fegyelmezett megtartása és az erények gyakorlására elszántan törekvő élet. Az a békesség tudja valóban megoltalmazni szívünket, lelkünket, szellemünket a legnagyobb sötétség és a legvadabb háborúság közepette is, melynek alapja az, hogy Isten Fia, a föltámadott Krisztus legyőzte a gonoszság és a rendezetlenség fejedelmét a Sátánt.
Bár a rendezetlenség és az anarchia sajátságos világdivatja közepette, kockázatos rendről és békéről beszélni, de nem értelmetlen. Az összehordott kő csak egy halom, önmagától nem válik otthonná, egy hímzett selyemdarab és egy fa rúd, csak az alatta küzdők kemény szolgálata és áldozatokat vállaló élete által lesz a valódi összetartozást jelképező zászló, az egybehívott emberek sokasága, csak értékes rendezőelvek mentén válhat közösségé, honvédséggé, nemzetté, hazává.

 

Katonai Ordinariátus © Minden jog fenntartva