Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Az iraki Kurdisztánban szolgáló Kiképzés Biztosító Kontingens 7. váltásának állománya, napi feladatainak folyamatos ellátása mellett ünnepelte meg 2018 karácsonyát.
Az ünnepek közeledtét a táborokban itt-ott felbukkanó karácsonyi díszítés jelzi. December 24-én reggel a kontingens Erbilben szolgáló tagjai sorakozóval kezdték a napot, ahol a kontingens parancsnoka elismeréseket adott át a munkájukat kiválóan végző katonák részére. A nap további része a napi feladatok végzésével telt, az estét pedig mindenki – szolgálati feladatainak függvényében - csendesen, saját családjával tölthette, - ugyan csak virtuálisan – az internet segítségével.
Az éjszaka további részében a magyar katonák mellett számos olasz katona részvételével, a kontingens katolikus tábori lelkésze által celebrált éjféli mise következett, melyet a karácsony másik két napján további három mise követett. Itt kerültek kiosztásra azok az Újszövetségi Szentírások, melyeket a HM Katolikus Tábori Püspökség ajándékozott a katonáknak.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
December 14-én délután adták át a Honvédelmi Minisztérium pályázati forrásából felújított Szentlélek katonatemetőt Székesfehérváron, melyen Benkő Tibor honvédelmi miniszter mondott beszédet.
Az 1898-ban kialakított Szentlélek katonatemetőben háromszázötven, a második világháborúban és hatszáz, az első világháborúban elhunyt magyar honvéd, valamint mintegy négyezer német katona nyugszik. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum által kiírt pályázatán Székesfehérvár 23 millió forintos forráshoz jutott, amelyből a sírkertben egy hősi emlékművet, egy feszületet, a 10-es huszárok emlékművét és 643 hadisírt újítottak fel.
A felújított temetőben a sírokat Takács Tamás ezredes, a katolikus tábori lelkészi kar vezetője szentelte be és áldotta meg, Oláh Emil ezredes a protestáns tábori lelkészi kar vezetője mondott megemlékező imádságot, mely után Benkő Tibor honvédelmi miniszter, Cser-Palkovics András polgármester és Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője helyezte el az emlékezés koszorúját.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
A Honvédelmi Minisztérium katolikus és protestáns tábori püspökségeinek szervezésében, pénteken megtartották a harmadik, gyertyagyújtással egybekötött adventi áhítatot december 14-én Budapesten, a Honvédelmi Minisztériumban. Az adventi koszorú harmadik gyertyáját Benkő Tibor honvédelmi miniszter gyújtotta meg.
Az adventi gyertyagyújtás előtt dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter udvariassági látogatáson fogadta Michael August Blume alessanói címzetes érseket, Magyarország apostoli nunciusát, amelyen többek között szó volt a magyarországi tábori lelkészi szolgálat 24 éves tevékenységéről, jelenlegi helyzetéről és annak jövőjéről is.
Az adventi gyertyagyújtáson Berta Tibor ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke a megjelenteket köszöntve hangsúlyozta: a mai áhítaton elhangzó bibliai szakasz mindig megerősítés a hadseregben szolgálóknak, hogy a becsülettel ellátott szolgálatuk nagy támasza és biztosítéka az emberiség békéjének. Hozzátette: csendes, munkával teli felkészülést kíván karácsonyra.
A köszöntő után a Harmatozzatok égi magasok kezdetű adventi ének alatt Benkő Tibor meggyújtotta az adventi koszorú harmadik gyertyáját, majd Jákob János dandártábornok, protestáns tábori püspök olvasta föl azt a bibliai jelenetet, melyben az akkori kor katonái kérdéssel fordulnak Keresztelő Jánoshoz, hogy nekik mit kell tenniük, majd advent imádságában hívta föl a figyelmet karácsony üzenetének fontosságára.
Ezt követően Michael August Blume alessanói címzetes érsek, Magyarország apostoli nunciusa osztotta meg adventi gondolatait az egybegyűltekkel.
Advent harmadik vasárnapjának evangéliumában hétköznapi emberek érkeznek Keresztelő Jánoshoz. Őket János üzenete vonzotta oda, mert ő volt az utolsó az ószövetségi próféták közül; bűnbánatot hirdetett, s ezt egy látható jellel meg is erősítette: a keresztség vizében megmosta őket bűneik szennyétől. János fontos jótanáccsal látta el a hozzá járulókat, azokat, akik el akarták kerülni az Isten szigorú ítéletét.
Megértették azt az üzenetet, melyet János közvetített nekik. Ugyanakkor tele voltak aggodalommal. Különböző csoportok jöttek hozzá, hogy megkérdezzék tőle, mit kell tenniük; és ezek között voltak katonák is. János néhány praktikus tanáccsal látta el őket.
Azért jöttek hozzá kérdéseikkel, mert látták, hogy Isten embere. Olyan kérdéseket tettek föl neki, amelyeknek megválaszolása segítette őket, hogy teremtő Istenüknek kedvére lehessenek. És János válaszai mélyen megérintették őket: „Senkit se bántsatok, és meg ne zsaroljatok, és elégedjetek meg zsoldotokkal.” Nem akarta őket elbátortalanítani, hanem inkább segíteni akart nekik, hogy immár az Istennek éljenek, és szolgálják őt szívbéli örömmel. Az Úrnak való örömteli szolgálat az, ami megszabadít minket a bűnre irányuló kísértésektől, és hozzásegít minket ahhoz, hogy egy szelídebb világot építsünk, ahogy azt a mi Jó Pásztorunk saját példájával megmutatta nekünk.
Assziszi Szent Ferenc világosan megértette ezt, amikor így imádkozott az Istenhez: Uram, tégy engem a te békéd eszközévé…Mert mikor adunk, akkor kapunk, mikor megbocsátunk, akkor nyerünk bocsánatot, mikor magunknak meghalunk, akkor születünk örök életre.
A gyertyagyújtáson közreműködött a Légierő Zenekar - Veszprém kamaraegyüttese.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
A Honvédelmi Minisztérium katolikus és protestáns tábori püspökségeinek szervezésében december 7-én, pénteken tartották meg a második, gyertyagyújtással egybekötött adventi áhítatot Budapesten, a tárca Balaton utcai objektumában.
„Adventben az egyik legtöbbet hallott szó a várakozás. És ez a várakozás fokozódik, ennek jele, hogy meggyújtjuk az adventi koszorún a második gyertyát” – mondta a megjelenteket köszöntve Máté Sándor alezredes, a HM Protestáns Tábori Püspökség püspöki titkára.
A Honvédelmi Minisztérium adventi koszorújának második gyertyáját dr. Balogh András József, a tárca jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára gyújtotta meg.
Berta Tibor ezredes, a HM Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke úgy fogalmazott, hogy az adventnek a várakozáson kívül az is az üzenete, hogy örömmel kell néznünk a másik emberre. „Miről szól a karácsony? Isten szeretetéről. Arról, hogy Isten megmutatja nekünk azt, hogy szeret bennünket, és mi viszontszerethetjük őt” – mondta az adventi áhítaton Berta Tibor ezredes.
A gyertyagyújtáson közreműködött a Légierő Zenekar - Veszprém kamarakórusa.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
December 7-én, pénteken ünnepélyes keretek között avatták fel a sopronbánfalvi hősi temetőt, ahol több ezer katona alussza örök álmát. A Honvédelmi Minisztérium támogatásának köszönhetően Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata a hősi temetőben 1469 hadisírt és négy emlékművet újított fel. A temetőbe több mint 3200 katona, hadifogoly és civil áldozat földi maradványait temették, többségük nyughelye még azonosítható, nagyon sokak nevét azonban közös emlékműveken örökítették meg.
A felújított sírokat Jákob János dandártábornok, a HM Protestáns Tábori Püspökség püspöke és Horváth Kornél főhadnagy, katolikus tábori lelkész megemlékező imádság keretében áldotta meg és szentelte be.
Több éves hagyományt folytatva ebben az esztendőben is köszöntötte december 6-án reggel a Katolikus Tábori Püspökség a Honvédelmi Minisztérium Balaton utcai épületének bejárátánál a munkába érkezőket.
Szent Miklós püspök alakját megidézve jelképes ajándékokat kaptak mindazok, akik reggel 6-rától érkeztek a minisztérium épületébe.
A minisztériumba érkező katonákat, kormánytisztviselőket és közalkalmazottakat a Mikulás és segítői mellett a Szentendrei Helyőrségi Zenekar kamaraegyüttesének karácsonyváró dallamai fogadták ezen a reggelen.
A Szent Miklós-napi köszöntés-ajándékozásban Miklós püspök alakját Horváth Kornél főhadnagy, tábori lelkész idézte meg, segítői Markovics Milán Mór százados és Bálint Mihály Gábor hadnagy, tábori lelkészek voltak.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Szent Miklós püspök ünnepének előestéjén december 05-én, szerda délután 16.00 órakor tartotta meg a Katolikus Tábori Püspökség a HM-MH-ban szolgálatot teljesítők gyermekeinek az ajándékozó miklósolás-ünnepséget.
Az Egyetemes Egyház december 6-án emlékezik meg Szent Miklós püspökről, aki nagylelkű és bőkezű felebaráti szeretetével a karácsony előhírnöke.
Mintegy ötven gyermek várta izgatottan a Mikulást, hogy rénszarvasaival és természetesen ajándékokkal teli puttonyával megérkezzen a HM Katolikus Tábori Püspökség épületébe. A megjelenteket elsőként Berta Tibor ezredes, a HM KTP általános helynöke köszöntötte. „Ez az este nem szól másról, mint arról, hogy megajándékozzuk egymást egy kis meglepetéssel, egy öleléssel vagy egy baráti kézfogással” – hangsúlyozta az ezredes. Hozzátette: Szent Miklós püspök a karácsony előhírnökeként lelkünket a meghitt hangulatú karácsonyi ünnepek felé tereli.
A gondolatok után egy vándormuzsikus szórakoztatta a kicsiket és nagyokat, amíg krampuszával és segítő manójával együtt be nem toppant a Mikulás. Ezután a nagy szakállú egyesével magához szólította a gyerekeket, hogy megajándékozza őket mindenféle finomsággal.
Az ünnepségre a Honvédelmi Minisztériumban, illetve a Magyar Honvédségben szolgálatot teljesítők gyermekeit várták a szervezők.
A HM Katolikus Tábori Püspökség idén tizenegyedik alkalommal rendezte meg versmondó versenyét a katonacsaládok gyermekei számára Budapesten, december 3-án, hétfőn.
A rendezvény elején felolvasták Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes levelét, amelyben megköszönte a résztvevőknek, hogy időt és energiát szenteltek a versek megtanulásának és értelmezésének, valamint azt is, hogy bátran ki mernek állni a közönség elé, hogy fontos gondolatokat közvetítsenek. „Részvételetekkel hozzájárultok ahhoz, hogy méltó módon emlékezhessünk a 170 éves Magyar Honvédségre és az első világháborús hőseinkre, szeretteinkre” - írta.
A verseny első fordulójában a résztvevők mindegyikének Reményik Sándor Glória című versét kellett elmondania, majd a második fordulóban a Katolikus Tábori Püspökség honlapján felsorolt versek közül kellett egyet elszavalni.
Az eredményhirdetés előtt dr. Vezekényi Csaba, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért felelős helyettes államtitkára, a zsűri elnöke szólt a gyerekekhez. Megköszönte a diákoknak a részvételt, majd elmondta: gyerekkorában maga is számos alkalommal vett részt vers- és prózamondó versenyen. „Mindannyian becsületesen és bátran készültetek, hiszen bátorság kellett ahhoz, hogy ide kiálljatok. Nagyon szoros verseny volt, nehéz helyzetbe hoztátok a zsűrit. Csak így tovább, bátran és becsületesen, mint most is” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
A versenyt szakmailag Kovács Gábor Dénes drámapedagógus összegezte. „A versek megtanítanak gondolkodni, beszélni és erre van a legnagyobb szükségünk, hogy egy értelmes világot teremtsünk. Köszönjük, hogy ebben a teremtésben részt vettetek” – mondta.
Az idei szavalóversenyt Gubicza Milán nyerte. Második helyen Mudra Milán végzett, a harmadik Demjén Laura lett. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkárának különdíját Bocsi Noel, a Honvéd Vezérkar főnökének különdíját Deák Anna Flóra vehette át, a Katolikus Tábori Püspökség különdíjasa pedig Vass Viola lett.
„A történelem és az élet mindig ad olyan évfordulót, amihez hozzá lehet kötni a versmondó versenyt, így a kezdeményezés évről évre tud újat nyújtani” - mondta kérdésünkre Berta Tibor ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke, hozzátéve: a katonacsaládokkal való törödés a püspökség egyik legfontosabb feladata, ami az éves programjaikban is megmutatkozik.
A zsűriben - dr. Vezekényi Csaba helyettes államtitkár és Kovács Gábor Dénes mellett – helyet foglalt Bozó Tibor dandártábornok, az MH Altiszti Akadémia parancsnoka, valamint Takács Tamás ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség lelkészi kar vezetője.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
„Az ember életében ott van, ott kell, hogy legyen advent üzenete: a hit, a remény, az öröm és a szeretet egysége. Nemcsak karácsony közeledtével, hanem a mindennapjainkban is” – mondta dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter a Magyar Honvédség vezetése által szervezett adventi ünnepi gálaestet követően, december 1-jén, szombaton, Budapesten, a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban. Ugyanakkor – tette hozzá – ez a mostani időszak nagyon fontos a Magyar Honvédség számára, hiszen célul tűzték ki egy olyan szervezet megvalósítását, amelyben a katonák mindig, mindenkor, bátran kiállnak a hazáért. „Mert ez a mi hazánk. Amiért élünk, amiért dolgozunk, s ezt csakis hittel, reménnyel és sok-sok szeretettel lehet megvalósítani” – mondta köszöntőjében a honvédelmi miniszter.
A gálaest előtt Korom Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke osztotta meg ünnepi gondolatait az állami és a társadalmi szervezetek, az ipar és a közélet, a tudomány és a művészeti élet, valamint a sajtó képviselőivel, akik valamennyien hozzájárulnak a Magyar Honvédség küldetésének sikeres teljesítéséhez. Ünnepi köszöntőjében a Honvéd Vezérkar főnöke szólt a misszióban szolgálatot teljesítő katonákról is, akik „ma is négy földrész tizennégy országában járulnak hozzá a problémák megoldásához, hogy azok ne érhessék el hazánkat, ne fenyegessék otthonainkat, a magyar embereket.”
A gálaest előtt Jákob János dandártábornok, a Magyar Honvédség protestáns tábori püspöke mondott ünnepi köszöntőt, a rendezvényt követően pedig Berta Tibor ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke mondott karácsonyváró fohászt.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Eredeti megjelenés: Effata - Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának hitéleti és tudományos lapja
– Mikor döntöttél úgy, hogy katona és pap leszel; melyik fogalmazódott meg előbb, miért, hogyan? (Örök kérdés: a szüleid hogyan reagáltak rá?)
Gyerekkoromban nagyon vonzó volt a húborús és katonás, akár olyan filmekben is, mint a Star Trek, hogy mindenféle ember képes volt összefogni egymással. A buta az okossal, a csúnya a jóképűvel, a gazdag a szegénnyel. Sváb, vörös, szeplős gyerekkent talán nekem ez különösen is fontos volt, mert már a külsőm miatt kilógtam a sorból.
Bár alapvetően filozofikus alkat vagyok, zárkózott is lettem, pedig nem ez az alaptermészetem. Később rájöttem, hogy valójában az emberek többsége egyáltalán nem tud különleges lenni: mindenki farmerban jár, divatot követnek, ugyanolyan hajformákat látni, ugyanolyan autókkal járnak stb. Erőteljesen érdekelni kezdett a világ, amire válaszokat akkoriban orvosi es vallási könyvekben kezdtem keresni. Így jutottam el az istenkeresésig, melyet félerővel csinálni nem lehet, mert ahhoz nem elég egy élet – gondoltam, így jött, hogy ezt “fulltime toljam”.
Mennyire nehéz összeegyeztetni a kettőt?
Mit? A lovat és a darazsat sem egyeztetjük a lódarazsnál. A katonalelkészi (vagy hagyományos elnevezéssel tábori lelkészi) feladatot azok nem értik, akik szerint a katonák ölnek, a papok meg imádkoznak. Ha valaki ennyire leegyszerűsítve, sőt merem mondani hamisan látja, ott nem feloldani kell direktbe valamit, hanem megismerni azt, amit kérdezek. Szeretem Hodász András videóit, mindenki, de főleg a fiatalok könnyebben rálathatnak milyen papnak lenni. Katonai oldalról meg ott van középiskolásoknak a rám nagyon jó benyomást tett Kratochvil középsuli, idősebbek meg gondolkodhatnak tartalékos formában akár kiprobálni is a katonai életet. Szobapenészeknek meg ott egy csomó Youtube video.
– Hogy néz ki egy átlagos hétköznapod?
Egy papnak milyen egy napja? Unalmas, tele imadsággal és misével. Csalodást okozom talán, de olyan, mint a legtöbb korombelié. Mondjuk igyekszem a keresetlen szavak helyett az ébresztőre áldást mondani és igyekszem katonákkal, mint egyházi emberekkel. Nem vallásos környezetben élünk, és általában egyedül végezzük a feladatunkat.
Otthon egy evangélikus lelkésszel, külszolgálaton pedig öt különböző nemzet mindenféle vallású lelkészével voltam együtt, akikkel tudok valamennyire rendszeres módon lelki dolgokról beszélgetni. Persze otthon is van lehetőségem leülni sörözni és beszélgetni egy másik katolikus katonalelkésszel, de alapvetően messze vagyunk egymástól, igy ez nem rendszeres, ráadásul ha azon a napon még haza is kell mennem, akkor ez rövid beszélgetés lesz és sör nélkül.
– Nem csak katona vagy, hanem a fiatalokkal is igen “lényegre tapintóan” tudsz bánni: cserkészcsapat, lelkivezetés. Ha nem ez az egyetlen pozitív visszacsatolás, mit tudnál pár mondatban tanácsolni nekünk, akik szintén fiatalokkal is szeretnénk foglalkozni?
Ha megnézzük, vannak nagyon jó sportolóink, vagy tudósaink, akik nagyon jók a maguk területén, de képtelenek tanítani. Az, aki a legjobb volt matekból lehet, hogy nehezebben érti meg azt, aki bénázik belőle, mint aki maga is küzdött, hogy jobb legyen. Vagyis a tanítói készség valami más. A fiatalok mindig mások lesznek, mint az előző generációk.
Az lesz a jó tanító és tanár, aki mer annyi idős lenni amennyi, miközben tanulja a fiatalok nyelvét és elkezd hinni benne, hogy az nem rosszabb vagy jobb, mint az öve, csak más. Az alfa és a béta generáció véleményem szerint már egy józan digitális ellenállást fog tanúsítani, kevesebb szenny éri majd a kontroll miatt, ugyanakkor több lelki sérülésük lesz, mert sajnos a férfi és különösen a női szerep változása meg nem tette tönkre teljesen a családot, mint intézményt, meg dolgozik tovább és tovább. Nekünk, magyaroknak különösen is sok feladatunk van a lelkünkkel is megtanulni foglalkozni a testünk mellett, a jövő tanítóinak ás tanárainak pedig másképp nem is fog menni.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
November 30-án, pénteken felgyúlt az első gyertya az MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred adventi koszorúján.
Takács Tamás ezredes, tábori lelkész beszédében elhangzott: advent időszakában tanuljuk meg az önfeledt várakozás művészetét a gyermekektől, öltöztessük ünnepi örömbe a lelkünket, és úgy készüljünk a karácsonyra.
Meggyújtották az első adventi gyertyát az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárnál is november 29-én, csütörtökön, a Petőfi laktanyában. Mudra József ezredes, az alakulat dandárparancsnok-helyettese felhívta a figyelmet arra, hogy az év végi időszak, a várakozás időszaka a nyugalomról szól: „Ilyenkor próbáljunk meg lassítani, és még több szeretettel, békével fordulni szeretteink felé.”- tette hozzá.
Rácz István százados, katolikus tábori lelkész egy rövid és tanulságos történetet a boldogság titkáról. Végezetül kiemelte: „A boldogság, nem rajtunk kívül keresendő, hanem a felfogásunk, hozzáállásunk, és ebből fakadó cselekedeteink határozzák meg, nem csak a mások, hanem a magunk számára is. Ez az igazi kincses ládánk!” Az alakulatnál az utolsó gyertya meggyújtására december 17-én, az év végi, ünnepi állománygyűlésen kerül majd sor.
Az MH Altiszti Akadémia adventi koszorúján az első gyertyát Kalapos Ferenc másodéves honvéd altisztjelölt gyújtotta meg. A családias áhítaton Nánai László őrnagy, protestáns tábori lelkész beszédében Ézsaiás könyvéből idézett.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
A Honvédelmi Minisztérium katolikus és protestáns tábori püspökségeinek szervezésében november 30-án, pénteken megtartották az első karácsonyváró, gyertyagyújtással egybekötött adventi áhítatot Budapesten, a tárca Balaton utcai objektumában.
„Urunk! Add, hogy ebben az adventben fel tudjuk ismerni a teremtő csöndes percek csodáját, amelyek át tudják alakítani az életünket a Te szavad és útmutatásod szerint, a bánat és bocsánat, a bűnbánat és bűnbocsánat áldott pillanataiban. Nyisd meg a szívünket, lelkünket, szellemünket, értelmünket az igaz békére, hogy a jóakaratú kedvesség és a szeretet tetteiben segítségére legyünk szeretteinknek, barátainknak, munkatársainknak. Add meg, hogy ebben az adventben megtanuljuk a várakozás igazi értelmét, az elfogadás nagy ajándékát” - mondta Berta Tibor ezredes, a HM Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke. Ezt követően a HM Protestáns Tábori Püspökség képviseletében Máté Sándor alezredes, tábori lelkész szólt az egybegyűltekhez.
A koszorún az első gyertyát Lány Zsolt ezredes, a HM Belső Ellenőrzési Főosztály vezetője gyújtotta meg az Ébredj, ember című egyházi énekének kíséretében. A gyertyagyújtáson a Légierő ZenekarVeszprém kísérte az egybegyűltek ünnepi énekét.
Az egyházi üdvözlést és az igehallgatást követően, a közös ima után a résztvevők meghallgatták a záró áldást.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Ők, akikről ez az emlékmű szól, és már nem érték meg a békét, megérdemlik, hogy ez a nap értük és róluk szóljon - jelentette ki Szabó István, a Honvédelmi Minisztérium honvédelmi államtitkára az első világháború magyar hőseinek tiszteletére állított emlékműavató ünnepségen november 11-én, a Fiumei úti sírkertben.
A Zsigmond Attila által megalkotott emlékművet Berta Tibor ezredes, a HM Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke és Jákob János dandártábornok a HM Protestáns Tábori Püspökség püspöke áldotta meg.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Ez a hely mindig alkalmas az emlékezésre és az emlékeztetésre - mondta dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter november 11-én Debrecenben, a Honvédelmi Minisztérium pályázati forrásából felújított Hősök temetőjének ünnepélyes avatásán, mely a Magyar Kormány 2016-ban hozott első világháborús hadisírok felújításáról szóló rendeletének értelmében valósulhatott meg.
A felújított temetőben Berta Tibor ezredes, a HM Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke és Jákob János dandártábornok, a HM Protestáns Tábori Püspökség püspöke szentelte be a sírokat és mondott áldást.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Világháborús emlékmű állításával tisztelgett a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége és további tizenegy civil szervezet, valamint a kerületi önkormányzattal közösen – a Nagy Háború befejezésének 100. évfordulója alkalmából az első és második világháborúk katonai és civil áldozatainak emléke előtt. Az emlékművet november 10-én, szombaton avatták fel a főváros XIII. kerületében, a Csángó utcai lakótelepen.
Az emlékművet Hazuga Károly nyugállományú altábornagy és dr. Tóth József polgármester leplezte le, majd Rácz István százados katolikus, illetve Mészáros László alezredes, protestáns tábori lelkész áldotta meg.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
A nagycenki temető bejáratánál olvasható szavakat idézte beszédében Horváth Kornél főhadnagy, katolikus tábori lelkész az MH Altiszti Akadémián mindenszentek és halottak napja alkalmából tartott emlékezésen és gyertyagyújtáson. A csendes megemlékezés helyszíne az újonnan kialakított Aradi vértanúk emlékparkja volt.
„A világon mindenütt megemlékeznek ezekben a napokban halottainkról. A lélek ápolásra szorul, mert akire emlékezünk, az örökké élni fog. Mindannyian veszítettünk el már valakit, akit szerettünk, aki közel állt hozzánk. A fáklyák és gyertyák fényében megemlékezünk ezekről az emberekről, akik valamilyen módon fontosak voltak számunkra” - mondta ünnepi beszédében Bozó Tibor dandártábornok, az MH Altiszti Akadémia parancsnoka. A halottak napi megemlékezésen elhunyt barátaik, kollégáik, bajtársaik emléke előtt tisztelegve gyertyát gyújtottak az alakulat katonái is.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Hagyományosan, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum díszudvarán tartottak kegyeleti gyertyagyújtást október 30-án, kedden este. A megemlékezésen – mások mellett – jelen volt dr. Kádár Pál, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára, Szabó István, a tárca honvédelmi ügyekért felelős államtitkára, Korom Ferenc altábornagy, Honvéd Vezérkar főnök, dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka, valamint a Budapestre akkreditált katonai attasétestület több tagja is. Dr. Benkő Tibor, Magyarország honvédelmi minisztere a rendezvényen arra emlékeztetett, hogy a gyertyagyújtáskor és a megemlékezés idején nincs különbség a hazánkért harcoló katonák és az ellenség katonái között.
A kegyeleti gyertyagyújtás során Totha Péter Joel vezető tábori rabbi, Jákob János dandártábornok, protestáns tábori püspök és Berta Tibor ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke mondtak imát az elhunytak lelki üdvéért.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Az MH 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred alakulóünnepségén, október 13-án, Székesfehérváron dr. . Benkő Tibor honvédelmi miniszter mondott ünnepi beszédet. Az önkéntes tartalékosokhoz szólva elmondta: hatalmas tett, ha valaki a munkája, az iskolai tanulmányai, a mindennapi elfoglaltságai mellett önként vállalja a haza védelmét. Hozzátette: nincs ennél szebb elkötelezettség. „Emeljék magasra a csapatzászlót, és mutassanak példát állampolgárainknak, hogy minél többen sorakozzanak fel önkéntesen a honvédelem ügye érdekében a lobogó mögé” – zárta beszédét a honvédelmi miniszter.
A jeles alkalomból dr. Áder János köztársasági elnök csapatzászlót adományozott az ezrednek, amelyet Huszár Ferenc alezredes vett át Szegő László dandártábornok főhadsegédtől, a Köztársasági Elnöki Hivatal Honvédelmi Főosztályának vezetőjétől. A csapatzászlót Oláh Emil alezredes, protestáns tábori lelkész és Takács Tamás alezredes, kiemelt vezető katolikus tábori lelkész áldotta meg.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Engesztelő-megemlékező szentmisét tartott az aradi vértanúkért a Katolikus Tábori Püspökség október 6-án, Budapesten, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Szent László Kápolnájában.
A misét – amelyen mások mellett részt vett dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter, Szabó István, a tárca honvédelmi ügyekért felelős államtitkára, dr. Böröndi Gábor altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnök koordinációs helyettese és dr. Vezekényi Csaba, a minisztérium védelempolitikáért felelős helyettes államtitkára – Bíró László tábori püspök, Magyarország Katonai Ordináriusa mutatta be.
A Katolikus Tábori Püspökség a szombat délutáni engesztelő megemlékező szentmisén hajtott fejet hazánk hőslelkű katonái előtt, akik a levert szabadságharc utáni megtorlások tetőpontján, az 1849. október 6-ai kivégzésük előtt mindannyian bele tudtak kapaszkodni az Örökkévaló Istenbe.
A történelmi zászlók jelenlétében, katonai tiszteletadással egybekötött szentmisét a püspökség az igaz magyar ügy katonai szolgálatára emlékezve ajánlotta föl a vértanúkért, kifejezve megbecsülésüket a 170 éves Magyar Honvédség első katonái és az 1848-49-es szabadságharc valamennyi hőslelkű áldozata előtt.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Megalakult a Magyar Honvédség 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezred, amelynek csapatzászló-adományozási ünnepségét október 5-én, pénteken tartották a nyíregyházi Kossuth téren.
Az ezred csapatzászlaját Takács Tamás alezredes, vezető kiemelt tábori lelkész áldotta meg, majd a téren felsorakozott katonák közül 160-an esküt tettek a haza védelmére. Az ünnepség a nyíregyházi első világháborús hősök temetőjében folytatódott, ahol dr. Benkő Tibor, dr. Kovács Ferenc, a város polgármestere, Korom Ferenc altábornagy, Honvéd Vezérkar főnök és az újonnan megalakult ezred parancsnoka koszorút helyeztek el.
Eredeti megjelenés: Katolikus Tábori Püspökség facebook oldala
Nyolcadik alkalommal rendezte meg a Házasság- és családerősítő hétvégét a Katolikus Tábori Püspökség Balatonakarattyán a Honvédelmi Minisztériumban és a Magyar Honvédségben szolgálatot teljesítő katonáknak, kormánytisztviselőknek és közalkalmazottaknak. A találkozó vezetője ezúttal is Bíró László katolikus tábori püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Kar családreferens püspöke volt.
„Imbolygó hajón az nem esik el, aki mozog” - mondta a családerősítő hétvégén Bíró László tábori püspök. A püspök a hűség kapcsán rámutatott arra, hogy az igazán fontos dolgok nem statikusak. Liseuxi Szent Teréz életét hozta fel példának. Hangsúlyozta, hogy meg kell különböztessük a szentséget az öntökéletesítéstől. Beszélt a fájdalomról és betegségről, különösen annak kapcsán, hogy ezek válnak fallá a teljesítmény és az elfogadás között.
A mai ember számára nehezen értelmezhető szentség fogalma szerinte nem erőfeszítés, nem is moralizálás, hanem lemondás, elfogadás, ugyanakkor nem állandóság. „Úgy gondolkodj, ahogy élsz” - így a világ, ám a keresztény ember megfordítja és úgy akar élni, ahogy gondolkodik. Bár mindez erőfeszítésnek tűnik, valójában valós jelenlétet igényel.
Ezen a ponton szólt Bíró püspök a mai világ mulandó virtuális jelenlétéről, melyet felelősségünk többször fizikai jelenlétté tennünk. Az imádságról is szó volt, melyben összehasonlítva az iszlám imát a kereszténnyel több lényeges hasonlóságra és különbségre hívta fel a figyelmet. A tábori püspök külön szólt a családokban jelenlévő spiritualitásról és példákat is mondott házaspárokkal történt beszélgetéseiből. Bszélt arról is, hogy a másik megismerése állandó feladat kell legyen. A záró alkalomkor kérdéseket lehetett felvenni, ahol Bíró László válaszolt arra, hogy mi a Szentlélek, mit jelent a kereszt és a szentmise. A hétvégén a házaspárok gyermekeire aktív programok vártak, vasárnap szentmisén vehettek részt a jelenlévők.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu Fotó: Szabó Lajos zászlós és Bókay László
További képek itt: https://www.magyarkurir.hu/hazai/katonai-zarandoklat-mariaremeten#lightbox['g90437']/7/
és itt https://honvedelem.hu/cikk/112505_a_kereszt_bolcsessege tekinthetők meg.
Máriaremetén tartotta meg a Katolikus Tábori Püspökség a XXIV. Nemzeti Katonai Zarándoklatot szeptember 22-én, szombaton. A zarándoklat reggelén mintegy hetvenen vettek részt a hagyományos katonai gyalogmeneten. A 10,5 km-es gyalogmenet résztvevői Takács Tamás alezredes, kiemelt vezető tábori lelkész vezetésével a katonai tiszteletadással bemutatott szentmise előtt érkeztek meg a kegytemplom előtti térre az MH Légierőzenekar térzenéjére.
Az ünnepi szentmise - melyen a kegytemplom szentélyében jelen volt a 2020. évi Budapesti 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus szimbóluma, a missziós kereszt - a történelmi zászlók bevonulásával kezdődött el, majd Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes mondott beszédet, emlékeztetve a kereszt jelentésének fontosságára.
Az idei év zarándoklatának hívó szava a kereszt bölcsessége, amely először furcsa és egyben meghökkentő” – fogalmazott Németh Szilárd. Hozzátette: hogy ezt helyesen értelmezzük, legyünk figyelmesek, Jézus, az olajfák hegyén mondott szavaira: „Atyám, ha lehetséges, vedd el tőlem ezt a kelyhet!” Azt kéri, hogy ne legyen részese a szenvedésnek, ugyanakkor - és ezzel közeledünk a kereszt igazi bölcsességéhez -, azt is mondja, „ne az én akaratom teljesedjék, hanem a tied. Mi ez, ha nem az isteni parancs elfogadása és végrehajtása?” A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta, hogy a kereszt bölcsességét, a szenvedést és az áldozat értelmét a katonaesküben is fellelhetjük. „Álljon itt egy kis rész az eskü szövegéből: Magyarország függetlenségét, az állampolgárok jogait és szabadságát bátran, a törvények betartásával és betartatásával, a rám bízott honvédek és fegyverek erejével életem árán is megvédem. Ősi magyar szokás szerint a tisztek ennek nyomatékot adnak kardrántással, melynek a zárótaktusa A hazáért mindhalálig! felkiáltás. Ebből is kitűnik, a katonáknak nem ismeretlen az áldozatvállalás, a teljes önátadás helyzete, és az ezzel járó lelki mélység.” Németh Szilárd aláhúzta, hogy a katona a kereszt bölcsességét a mindennapjaiban éli meg, esküje kimondását követően. Amellett tesz hitvallást, hogy hazáját, élete árán is megvédi.
Bíró László tábori püspök is köszöntötte a szentmise elején a katonákat és családtagjaikat. Mint mondta, az elmúlt éveket figyelve látható az a lassú építkezés, melyet nem kívülről erőltetnek, hanem belülről fakad. „A Fogolykiváltó Boldogasszony ünnepéhez kötődő zarándoklatunkra készülve – mondta Bíró püspök – eszembe jutott, mennyi fogoly van szabadlábon közöttünk. Alkoholtól, képernyőtől vagy más élvezeti cikktől”, majd így folytatta: „mindenkit a Fogolykiváltó Boldogasszony oltalmába szeretnék ajánlani. Ugyanakkor itt van velünk az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus keresztje is, amelyet tavaly áldott meg Ferenc pápa. Az idei zarándoklaton ugyanakkkor szeretnék arra is gondolni, hogy ebben az esztendőben ünnepeljük a honvédség megalakulásának 170. évfordulóját is. Tegyük le gondjainkat, és gondoljunk hálával a mai szentmisében Fogolykiváltó Boldogasszonyra, kérjük a hazánkat és a világot fenyegető veszélyekben az ő oltalmát, segítségét!” – fejezte be köszöntőjét a tábori püspök, Bíró László.
A szentmise homíliájában Bíró László tábori püspök emlékeztetett arra, hogy idén - többféle módon is - a Magyar Honvédség 170. évfordulóját ünnepeljük. Mint fogalmazott, ilyenkor „imádkozunk az élőkért és a valamikor meghalt hősökért, áldozatukért.” Bíró püspök szerint a katonában mindig is ott volt ösztönösen a késztetés, hogy emlékezzen bajtársaira és, hogy elcsöndesedjék bajtársai tragédiái felett. A főpásztor a felolvasott szentírási szakaszokat magyarázva azok aktualitását emelte ki. A Makkabeusok könyvének részletéből rámutatott az engedelmesség, a hűség, a közbenjáró imádság fontosságára, az élőkért és holtakért való mondható könyörgések szerepére, mely az igazi bajtársi összetartozás jele is lehet. A szentleckében a II. Korintusi levélből vett részletet kifejtve a kereszt bölcsességéről beszélt. A korintusi gyülekezetben tanítók mind saját bölcsességük szerint beszéltek a keresztényeknek, de egyik sem adott jövőt hallgatóiknak. Pál apostol szomorúan észlelte, hogy a gyülekezet megosztott, nem találja az egységet. Az egység megtalálása minden katona feladata. Nem csupán a parancsnoké, hanem a helyőrség minden tagjáé. A kereszt bölcsessége erre tanít mindenkit, hiszen jelzi, hogy a legsötétebb emberi indulatok ellenére is mire képes Isten.
A szentmise harmadik olvasmánya János evangéliumból hangzott el. Jézus keresztje alatt ott állt a szeretett tanítvány, valamint Mária Magdolna és a Szűzanya. Jézus szeretne mindenkit a kereszt közelébe vonzani, különösen, akik elfogadják őt. Jézus a keresztre feszítve Jánosnak azt mondja: íme a te anyád. Ezzel nem csupán Jánosnak ajándékozza Máriát, hanem az egész Egyháznak. Ha Máriára figyelünk, ha őt égi édesanyánknak tiszteljük, akkor embertársainkban is megláthatjuk Isten képmását, tisztelettel, szeretettel fordulhatunk a másik felé, mely hatalmas erőt adhat azoknak, akik a hazát, a nemzetet, annak minden tagját védik – ez ad értelmet annak, hogy akár életüket is feláldozzák – hangzott le a pérdikációban.
A szentmisén – amelyen többek között jelen volt dr. Vezekényi Csaba, a honvédelmi tárca védelempolitikáért felelős helyettes államtitkára is – a zenei szolgálatot az MH Légierő Zenekar Veszprém látta el.
A szentmise után adta át Bíró László tábori püspök a Kapisztrán Szent János elismeréseket.
A 2014 óta minden évben kiosztott kitüntetéseket olyan katonák, kormánytisztviselők és közalkalmazottak vehetik át, akik munkájukkal segítik a tábori lelkészek tevékenységét, vagy pedig valamilyen módon támogatják a tábori püspökséget.
Az elismerések átadása után mutatták be a püspökség két új kiadványát: Újszövetségi Szentírás a Magyar Honvédség számára és Zarándok ima- és olvasóköny a Magyar Honvédség számára. A könyvek első példányait Bíró László tábori püspök Németh Szilárd parlamenti államtitikárnak, Vezekényi Csaba helyettes államtitikárnak és Baráth Ernő dandártábornoknak adta át.
A zarándoklat alatt a kegytemplom előtti parkban a MATASZ Pest Megyei Szervezet, a Zen Rendészeti SE és Honvéd Kossuth Lövész Klub szervezésében és közreműködésével Aipsoft bemutatón, légfegyveres lövészeten és hagyományos íjászatonn lehetett részt venni valamint a Langaléta Garabonciások műsorát tekinthették meg az érdeklődők.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Az iskola az elmúlt öt évvel a háta mögött sikeresen és elkötelezetten szolgálja a növendékek oktatását – mondta Szabó István, a Honvédelmi Minisztérium honvédelmi ügyekért felelős államtitkára szeptember 3-án, hétfőn, Debrecenben, a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium tanévnyitó ünnepségén.
A rendezvényen Takács Tamás alezredes, a HM Katolikus Tábori Püspökség vezető kiemelt tábori lelkésze mondott áldást a tanulókra és az iskolára.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
A Szegedi Hagyományőrző és Városképvédő Egyesület menetzászlót adományozott a Szeged járási önkéntes területvédelmi századnak Ópusztaszeren, augusztus 20-án. A menetzászlót dr. Alácsi Ervin János őrnagy, tábori lelkész áldotta meg.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Közös koszorúzási ünnepséggel emlékezett Hódmezővásárhely önkormányzata és az MH 5. Bocskai István Lövészdandár az 1456. július 22-i nándorfehérvári diadalra a Zrínyi Miklós laktanya előtt elhelyezett emlékharangnál. A város önkormányzatának képviseletében dr. Kiss Andrea, majd dr. Alácsi Ervin őrnagy, katolikus tábori lelkész mondott beszédet.
Július 7-én, szombaton kezdődött el a Katolikus Tábori Püspökség 15. környezet- és természetvédelmi tábora, melyet ettől az évtől kezdve a Zala megyei Karmacson tartunk meg. A tábor új helyszíne - Regiment Diáktanya (ReDtanya) - a karmacsi volt általános iskola épülete, melyet a Magyar Kormánytól kapott támogatásból újítottunk fel.
Az idei táborba 50 gyermek érkezett, ebben az évben először több lány (26), mint fiú (24). A szállások elfoglalása után hagyományosan megalakultak a csoportok illetve megtörtént a gyerekek és a szolgálati személyek bemutatkozása illetve bemutatása. A 15. tábor szolgálati személyei: Táborvezető: dr. Alácsi Ervin őrnagy, tábori lelkész; Egészségügyi és élelmezési felelős: Dombóvári Piroska; Technikai felelős: Nagy Endre Ferenc főhadnagy, tábori lelkész; Csoportvezetők: Rácz István százados, Horváth Kornél hadnagy, tábori lelkészek, Győre-Szűcs Miklós főhadnagy, Szabó Imre és Szecsődi Tamás hadnagy; Csoportvezető-helyettesek és műveleti segítők: Krutilla András, Hajdú Zsolt, Bordás Dávid Hadházi László és Nagy Péter honvédtisztjelöltek.
A tábortörvények ismertetése és a versenyek-vetélkedők meghírdetése valamint az első ebéd után után a táborozók egy rövid séta keretében megismerkedhettek Karmaccsal, majd az MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred autóbuszaival Zalaszántóra indultak, ahol a Különböző vallási kultúrák összehasonlítása program keretében fölkeresték a 316 méter magas Világosvár hegyen a Béke Sztupa-t. Az 1992-ben épült buddhista szentélynél dr. Alácsi Ervin János őrnagy, tábori lelkész tartott előadást a buddhizmusról.
A szombati nap délutánjának következő programja a Rezi Várhoz vezető tanösvény fölkeresése volt, ahol Rezi községből a település fölötti várig a táborozók megismerkedhettek a Balaton-felvidéki Nemzeti Park feladataival valamint a Meleg-hegy élővilágával és természetismereti játékokban vehettek részt (Találd meg a fád, Nem látom, csak érzem, Mag-vak, Madáretetés). A Rezi várnál a késő délutáni órákban került sor a szallonasütéssel egybekötött vacsorára.
Vasárnap reggel nem maradhatott el a hagyományos napindító torna, majd a szokásos készülődés után a tábor elindult a balaton-felvidéki Hegymagas községbe, ahol a Különböző vallási kultúrák összehasonlítása program keretében fölkeresték a helyi katolikus templomot valamint a közeli Szent György hegy déli oldalán található kápolnát, melyet 1760 körül építtett a lengyeltóti Lengyel család.
Ezen a napon Badacsonytomajban a Muskátli Vendéglőben volt az ebéd, majd a Szigligeti Várat látogatták meg a táborozók. A délután hátralevő részében starndolás következett Balatonberényben, majd az esti órákban visszaérkeztek Karmacsra. Hétfőn korán - 04.00 órakor - kezdődött a nap: a táborozók hajnali túrára indultak a Karmacs környéki dombokra.
A délelőtt folyamán különbőző kézműves program várta a gyerekeket: kavicsfestés, gyöngyfűzés, gyöngyfa-készítés, terménybáb készítés, gyertyaöntés, gyertyamártás, kürtőskalács sütés, valamint ekkor került sor a Zalaegerszegi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Különleges Mentőcsoportjának bemutatójára is. Délután immár harmadik alkalommal jött el táborunkba előadást tartani a Langaléta Garbonciások társulata (Gulyás László táncos, zenész, szófaragó, Orbán Dénes, fujattyúkon muzsikáló , zenész, Ambrus Kristóf akrobatikus ügyességű láblóbász, Nagy Sándor fúró-faragó kézműves).
10-én, kedden Sümegre indultak a táborozók, ahol dr. Barsi Balázs ferences atya mutatta be nekik a Sarlós Boldogasszony Ferences Kegytemplomot. Ezen a napon a tábor további programja Kislődön folytatódott a Sobri Jóska Élményparkban.
11-én szerdán a táborozók meglátogatták az MH Légi Vezetési és Irányítási Központot Veszprémben, ahol az MH 54. Radarezred Veszprém jóvoltábol megebédelhettek, majd a délután folyamán strandolás volt a programban.
12-én csütörtökön tartották meg a hagyományos csoport vetélkedőket, az ügyességi sorversenyt és a népdal- és szavalóversenyeket.
13-án pénteken látogatta meg a tábor Zalaváron a Kis-Balaton Házat és a Történelmi Emlékparkot.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Zarándoklattal egybekötött ünnepi szentmisén emlékezett meg a Katolikus Tábori Püspökség a Magyar Honvédség megalakulásának 170. évfordulójáról június 30-án, szombaton, a Máriapócsi Nemzeti Kegyhelyen.
A Katolikus Tábori Püspökség együtt ünnepli Magyarország katonáival az 1848-49-es forradalom idején megszületett Magyar Honvédséget. Az évforduló alkalmából a szervezők hálaadó szentmisével szeretnék felhívni a figyelmet a honvédelődök tiszteletére és azokra a hősökre, akik a szabadságért és a hazáért áldozták életüket.
A zarándoklatra Debrecen és Miskolc mellet sokan Budapestről, Székesfehérvárról és Kaposvárról is elindultak, köztük gyermekek, nyugdíjasok, hivatásos és szerződéses katonák. Miután megérkeztek Máriapócsra, Orosz István görögkatolikus parókus mutatta be a kegytemplomot.
A történelmi zászlók ünnepélyes bevonulását követően, dr. Simicskó István, a hazafias és honvédelmi nevelésért felelős kormánybiztos köszöntötte a zarándoklat résztvevőit. „Azért jöttünk ide, mert a magyarságnak és valamennyi görögkatolikusnak Máriapócs a csodák kegyhelye. Ez a hely, nem más, mint a lelkiségünket tápláló forrás. Itt valóban összeér az ég és a föld. A katonák és civilek itt tudják feltölteni a lelki fegyverraktárukat” – mondta.
A Magyar Honvédség megalakulásának 170. évfordulójára emlékezve, Bíró László tábori püspök nevében Berta Tibor ezredes, a katolikus tábori püspökség általános helynöke úgy fogalmazott: őszinte szívvel kell hálát adnunk a Magyar Honvédség tagjainak, akik mindig arra gondolnak, hogy a magyar népért meg kell védeniük a hazát és biztonságot kell adniuk az országnak.
A „Könnyező Szűzanya” oltáránál bemutatott szentmisén Pál apostol korinthusiakhoz írt első leveléből Mudra József ezredes, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár parancsnokhelyettese olvasta fel a szentleckét.
Máriapócson, Magyarország Nemzeti Szentélyében Kocsis Fülöp érsek zárta a katonai tiszteletadással egybekötött ünnepi szentmisét. „A hazaszeret nélkül, nem lehet honvédelem. Azt kérem a honvédektől, a tisztektől és mindenkitől, aki a honvédség kötelékében szolgál, hogy isten iránti elkötelezettségből szolgálja a hazáját. A Mindenható Atya védeni fogja őket”- mondta.
A hálaadó szentmisén a Légierő Zenekar Veszprém kísérte az egybegyűltek énekét. A kegytemplomban – mások mellett - Baráth István dandártábornok, az MH Logisztikai Központ parancsnoka, Bozó Tibor dandártábornok, az MH Altiszti Akadémia parancsnoka és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kormányhivatalának képviselői is megemlékeztek a Magyar Honvédség megalapításának 170. évfordulójáról.
A máriapócsi katonai zarándoklat fővédnöke dr. Benkő Tibor, Magyarország honvédelmi minisztere, egyházi védnöke Kocsis Fülöp, hajdúdorogi görögkatolikus metropolita, érsek, katonai védnöke pedig, Korom Ferenc altábornagy, Honvéd Vezérkar főnök volt.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Államalapításunk napja a katonák életében kiemelkedik a hétköznapok közül, ugyanakkor NATO-missziós kötelékben szolgálatot teljesítő katonaként felemelő érzéssel állhatott ki mindenki, hiszen e napon kapták meg a külszolgálati feladatok ellátásáért járó NATO-medálokat a Novo Seló-i táborban az augusztus 20-ai ünnepség keretében.
A rendezvényen először Markovics Milán Mór százados, tábori lelkész mondott imádságot, valamint megáldotta az új kenyeret.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu Fotó: Cseszreginé Csekei Judit százados
Lelkiismeret - A döntés tudománya, avagy „túlélés” emberi módon címmel tartott előadást azi MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezrednél Takács Tamás alezredes. A HM Katolikus Tábori Püspökség kiemelt vezető tábori lelkésze a Katonai értéktan című előadás-sorozat keretében látogatott a győri alakulathoz.
Takács Tamás alezredes előadásában hangsúlyozta: bennünk van az a képesség, hogy eldöntsük, mi a jó, vagy mi a rossz. A lelkiismeret az a belső törvény, egy belső tartás, ami az embernek megadja azt a lehetőséget, hogy a jó mellett tudjon dönteni. A lelkiismeret a döntés tudománya, az emberi módon létezés képessége.
A tábori lelkész kiemelte, fel kell vállalnunk a döntéseinket, azok minden következményével együtt. Meg kell tanulnunk jól dönteni, de a rögös út buktatókkal, újrakezdéssel járhat. Mégis szükségünk van a megpróbáltatásokra, legyen az fizikai, vagy lelki, amelyektől mind jobb emberré válhatunk. Az alezredes elmondta: bármikor, bárhogy is döntünk, bármilyen úton járunk, az a cél vezéreljen bennünket, hogy az emberség megmaradjon bennünk.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
A Katolikus Tábori Lelkészek Napját a katonalelkészek védőszentje, Kapisztrán Szent János születésnapján rendezik meg 2009 óta. Idén a már hagyományosnak tekinthető rendezvényen a Honvédelmi Minisztérium egy, az első világháborúban elhunyt katonáink emlékére készült emlékzászlót adományozott a Katolikus Tábori Püspökség részére. A zászlót Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes adta át Bíró László katolikus tábori püspöknek.
„Kapisztrán Szent János szerepe Magyarország és Európa történelmében különösen fontos” - mondta a rendezvényen Korom Ferenc altábornagy, Honvéd Vezérkar főnök. A tábornok hangsúlyozta, hogy a „katonák számára az ige hirdetése és a lelki gondozás bizalmi fórumának biztosítása, az életismeret és az erkölcsi normák néha kusza útvesztőjében a helyes irány szabta gondolatiság oktatása olyan nélkülözhetetlen feladat, melyre a tábori lelkészeken kívül más nem képes.”
Bíró László katolikus tábori püspök úgy fogalmazott: „nagyon fontos, hogy egy társadalomban, amely nagymestere az izolálódásnak, az individualizmusnak, a falakat lebontsuk és az ilyen találkozások által valódi egység épüljön.”
Az ünnepségen két előadást hallgattak végig a résztvevők. Elsőként prof. dr. Zakar Péter egyetemi tanár pillanatképeket mutatott be az 1848-49-es szabadságharc tábori lelkészetéről, majd az első világháború történetével ismerkedtek meg, egy mai katona szemszögéből, dr. Lippai Péter ezredes, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnokhelyettesének prezentációjában.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Nyolcadik alkalommal emlékezett meg a szlovák és a magyar tábori püspökség a szlávok apostolairól, Európa társvédőszentjeiről Szent Cirill szerzetesről és Szent Metód püspökről a Zalavári Történelmi Emlékparkban június 16-án, szombaton délelőtt.
A szlovák és a magyar himnusz elhangzása után Horváth Ildikó zalavári polgármester köszöntötte a megjelenteket, majd Horti Andásné a Fővárosi Szlovák Önkormányzat elnöke mondott köszöntőt. Ezt követően dr. Benkő Tibor Magyarország honvédelmi minisztere mondott ünnepi beszédet, amelyben hangsúlyozta: Cirill és Metód olyan évezredes példaképek, akiknek tettei üzenetként ma is érvényesek, egyben ez felszólítás arra, hogy tegyük biztonságossá és erőssé Európát. Hozzátette: Szent Cirill és Metód a keresztény kelet két apostola, Európa védőszentje, olyan üzeneteket, nevezetesen a békét, a megbékélést és a megértést hirdetik nekünk, amelyek napjainkban is időszerűek. A honvédelmi miniszter szólt arról is, hogy a közös ünneplés hadseregeink tábori lelkészi szolgálatainak igazi sikertörténete. A tárcavezető megemlítette: a katona és a tábori lelkészi szolgálata többek között a hitben, az akaratban és a becsületben tud találkozni. „Mindezen hit alapjait tizenkét évszázaddal ezelőtt Szent Cirill és Szent Metód hozta el az itt élő szláv népeknek, és ezért is fontos, hogy itt, ezen a szent helyen teret adjunk a közös megemlékezésnek” – fűzte hozzá.
Záró gondolataiban kiemelte: a Visegrádi 4-ekkel és egyre több európai országgal közösen „meg kell védeni kiharcolt értékeinket, életmódunkat, kultúránkat, keresztény gyökereinket: mindazt, amivé a kereszténység elmúlt kétezer éve formálta Európát."
Peter Gajdoš, a Szlovák Köztársaság védelmi minisztere a rendezvényen elmondta: nagy örömmel tölti el, hogy ezen a szent helyen a két szomszéd nemzet – a szlovák és a magyar – tisztelettel adózhat a két nagyság előtt, akik „elvetették azokat a magokat, amelyek gazdag termést hoztak mindkét nemzet emberi és keresztényi identitásához.”
A beszédeket követően a megjelentek koszorúkat és virágokat helyeztek el a zalavári történelmi emlékparkban álló, Cirillt és Metódot ábrázoló szobor előtt.
A megemlékezés a Szent Adorján Bazilika romjainál folytatódott, ahol Bíró László magyar és František Rabek szlovák tábori püspök mutatott be szetmisét a tábori lelkészekkel.
A szentmise elején Bíró László püspök köszöntötte a Csehországból, Szlovákiából és Magyarországról érkezett zarándokokat: Excellenciás Püspök Úr, Főtisztelendő Paptestvérek, Tisztelt Miniszter Urak, Tisztelt Ünneplők! Sok éves hagyomány gyűjtött bennünket össze. Amikor Cirill és Metód ezen a tájon jártak nyitottsággal és fogadókészséggel találkoztak. Bennük is volt nyitottság az itt talált népek felé és fontosnak tartották a keresztény igazságok és értékek megismertetését. Ahogy akkor, úgy ma is rendkívüli időszerűséggel bír ez a kettős feladat: nyitottnak lenni, őrizni és tovább adni a keresztény értékeket. Ebben a szentmisében Szent Cirill, Szent Metód és társaik példájára figyelve imádkozzunk nemzeteink egységéért, Európa megújulásáért!
A szentmise homíliáját František Rabek szlovák tábori mondta.
Eredeti megjelenés: honvédelem.hu
Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis szervezésében 39 katona utazott Olaszországba június 4-én, hogy megemlékezzenek Ittebei Kiss József hadnagyról. A négy napos körúton Szolnok Helyőrség több szervezeti eleme és minden állománykategóriája képviseltette magát, hogy a rendkívüli pilóta első majd végső nyughelyét megkoszorúzzák és Lamon város főterén található első világháborús emlékműnél tiszteletüket tegyék a helyi képviselőkkel közösen.
„Emlékmű, latinul memento. Memento mori, hirdeti a latin mondás: emlékezz a halálra! Most azonban ezen emlékmű mellett az életre kell, hogy emlékezzünk, egy rövid, de nagyszerű életre. Ittebei Kiss József hadnagy bebizonyította, hogy fiatal kora ellenére tudott olyat alkotni katonaként, hazafiként és emberként, amit megirigyelhet sok öregkort megélt ember is. Ez az emlékmű emlékeztessen miket az életre, sőt figyelmeztessen minket, hogy minden nap azon fáradozzunk, hogy életünkkel értéket teremtsünk, hogy ránk is büszkén emlékezhessen az utókor. Az igazi emlékmű nem kőből és fémből épül, hanem becsületből, bátorságból, és tisztességből” - mondta beszédében Kálinger Roland őrnagy, tábori lelkész.
Eredeti megjelenés: honvédelem.hu
Különleges katonai szertartással tisztelegtek az MH KFOR Kontingens katonái az első világháborúban elesett hősök előtt Koszovóban. A nyugat-koszovói Peje (Pec) városában található osztrák–magyar katonai temetőben kétszáznyolc katona nyugszik, akik közül ötvennyolcan magyar nemzetiségűek. Az ünnepi megemlékezés előtt a Koszovóban szolgáló katonák önkéntes csoportja karbantartást végzett a temetőben, hogy rendezett és méltó legyen a magyar hősök emlékünnepére.
A kegyeleti szertartást Markovics Milán Mór százados, a kontingens tábori lelkésze tartottotta. Ezt követően – idén először – az ötvennyolc magyar hősi halottról név szerint emlékeztek meg, neveik felolvasását kis harangszó követte.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
PACEM IN TERRIS (Békét a Földön) a mottója a 60. Nemzetközi Katonai Zarándoklatnak, melyen – a Lourdes-i jelenések (1858. február 11.-júl.ius16.) utáni 160-ik évben - mintegy negyven országból 14 ezer katona van jelen május 18-20 között.
A magyar zarándokkatonák május 17-én, csütörtökön a késő délutáni órában érkeztek meg Lourdes-ba, köztük a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetésének képviseletében Huszár János altábornagy, Honvéd Vezérkar főnökhelyettes, Sáfár Albert dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság légierő haderőnem főnöke, parancsnok-helyettes és Bíró László tábori püspök. Magyarországot ebben az évben egy közel 170 fős magyar zarándokcsoport képviseli, többségük katona, akik a Magyar Honvédség számos alakulatában szolgálnak, illetve az MH Ludovika Zászlóalj honvéd tisztjelöltjei, valamint a debreceni Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium növendékei. Mellettük önkéntes műveleti tartalékosok, nyugállományú katonák, hagyományőrzők és családtagok is elutaztak a dél-nyugat franciaországi kisvárosba. A zarándokokat ezúttal Gömöri Balázs százados, karmester vezetésével a hódmezővásárhelyi helyőrségi zenekar kísérte el Lourdes-ba. Tisztelegve a 170 éves Magyar Honvédelem előtt a zarándokcsoportot nyolc fő hagyományőrz is elkísérte megjelenítve a magyar katonai öltözeteket: az 1848-as honvéd gyalogos katonát (Budai 2. Honvédzászlóalj), a monarchiás huszárokat (Pápai Huszáregyesület), az I. világháborús huszárokat ((honvéd Zrínyi SE Katonai Lovas Szakosztály) és a II. világháborús honvéd gyalogos katonát (Győri Honvéd Hagyományőrző Egyesület).
A magyar zarándokok május 18-án, pénteken reggel ¾ 7-kor szentmisén vettek részt a Jelenések Barlangjánál, melyet Bíró László tábori püspök mutatott be a zarándokcsoport katonalelkészeivel Kálinger Roland őrnaggyal és Horváth Kornél hadnaggyal. Homíliájában a tábori püspök úgy fogalmazott: sokak felmenői szerettek volna Lourdes-ban imádkozni, azonban a legtöbb ember csak a szentképeken látta a Szűzanyát. „Nekünk megadatott, hogy most itt lehessünk” – mondta a katolikus tábori püspök, aki arra kérte a Lourdes-ba érkezőket, hogy a mostani zarándoklatot ajánlják fel az otthon maradottaknak.
A szentmisét követően a hagyományokhoz híven gyertyát gyújtottak a Jelenések Barlangjával szemben található gyertyagyújtó helyen. Berta Tibor ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke úgy fogalmazott: akik idejönnek, azt gondolják, a gyertya valakiért kell, hogy égjen. „Amikor mi meggyújtjuk a gyertyát, gondoljunk azokra, akik a Magyar Honvédségben szolgálnak, de most nem lehetnek velünk. Égjen ez a gyertya mindazokért, akik most szolgálnak a hadseregben, és azokért, akik már eltávoztak közülünk. Égjen ez a gyertya az elmúlt 170 év minden magyar katonájáért!” – mondta a helynök, hozzátéve: azt szokták mondani, ha az ember elmegy Lourdes-ba, akkor ott mindig történik egy csoda, igaz, ez a legtöbbször „láthatatlan”.
Délután 16 órakor kezdődött el a 60. Katonai Zarándoklat ünnepélyes megnyitója, ahol Antoine de Romanet a Francia Hadsereg katolikus tábori püspöke köszöntötte a X. Szent Piusz pápáról elnevezett földalatti bazilikát zsúfolásig megtöltő több ezer zarándokatonát, majd meggyújtotta a 2018. évi zarándoklat gyertyáját.
Május 19-én, szombaton, a arándoklat második napjának reggelén katonai tiszteletadással fogadták a magyar zarándokok a Rózsafüzér Bazilika melletti téren Huszár János altábornagyot, Honvéd Vezérkar főnökhelyettest, Sáfár Albert dandártábornokot, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság légierő haderőnem főnökét, valamint Bíró László katolikus tábori püspököt, akinek bevezető gondolatai után indultak el a mintegy 2000 méter hosszú keresztútra.
A részvevők mind a tizennégy stációnál elmélkedő imádságokat olvastak fol,, a keresztet a zarándokok egymást váltva vitték. A magyar zászlót pedig az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegységétől érkezett egy-egy honvéd koronaőr, díszelgő katona, valamint honvéd palotaőr vitte. A közel kétezer méter hosszú úton - amit 1912-ben adtak át - 115 két méter magas szobor ábrázolja a keresztút 14 állomását. Érdekesség, hogy a tizedik stációt Magyarország adományából készítették el 1912-ben. Ezt kétnyelvű, magyar koronás címeres bronztábla jelzi is. Itt Huszár János altábornagy és Sáfár Albert dandártábornok mécsesek meggyújtásával emlékezett meg azokról a magyar katonákról, akik külszolgálatuk teljesítése során vesztették életüket.
A keresztút után, a Szent Maximilliam Kolbe Kápolnában celebrált szentmisén Bíró László katolikus tábori püspök – utalva az idei zarándoklat jelmondatára, ami a „Pacem in terris”, azaz „Békét a világnak” – arról beszélt, hogy a katona a béke, a jog és a gyengék védelmezője. „Olyan katonával még nem találkoztam, aki azért imádkozott volna, hogy háború legyen. A katonák mindenki másnál jobban akarják a békét” – mondta a tábori püspök, hozzátéve: örül annak, hogy évről évre egyre több magyar zarándok vesz részt a lourdes-i rendezvényen.
A városban délután a résztvevő országok zarándokait kísérő katonazenekarok – köztük az MH 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhely Helyőrségi Zenekara, amelyet Gömöri Balázs százados vezényelt – koncertekkel, valamint látványos gyepshow-kkal szórakoztatták több helyen is az érdeklődőket. Ezt követően a zarándoklat szervezői és résztvevői megkoszorúzták Ferdinand Foch marsall szobrát. Az ünnepségen részt vett Huszár János altábornagy, Sáfár Albert dandártábornok, valamint Berta Tibor ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke is.
Az esti órákban a hagyományos és látványos gyertyás Mária-körmenettel zárult a 60. Nemzetközi Katonai Zarándoklat szombati napjának programja. A körmenet élén a keresztet az MH Ludovika Zászlóalj honvéd tisztjelöltjei vitték.
Május 20-án vasárnap délelőtt került sor a zarándoklat ünnepi nemzetközi szentmiséjére a X. Szent Piusz Földalatti Bazilikában, melyet Antoine de Romanet francia tábori püspök főcelebrálásával számos katonai ordinárius (Timothy P. Broglio amerikai, Tomo Vukšić bosznia-hercegovinai, Jure Bogdan horvát, Scott C. McCaig kanadai, Bíró László magyar, Franz-Josef Overbeck német, Santo Marcianò olasz, Werner Freistetter osztrák, Manuel da Silva Rodrigues Linda portugál, Juan del Río Martín spanyol, František Rabek osztrák, és mintegy háromszáz tábori lelkész mutatott be.
Hazánk országzászlaját a korábbi évekhez hasonlóan a zarándoklat programjain az MH Budapest Helyőrség Dandár katonai kísérték
A 60. Nemzetközi Katonai Zarándoklaton 14 ezer katona és meghívott vett részt. A legnagyob létszámban a francia katonákon kívül (4883) az Olasz Haderő képviselői voltak jelen (2550), majd a horvátok (920), a németek (867), az osztrákok (604), és a spanyolok (554).
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
A hetente megtartott bibliaórák keretén belül dr. Alácsi Ervin János őrnagy, katolikus tábori lelkész tartott érdekes előadást a napokban az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségében.
A HM Tábori Lelkészi Szolgálat Katolikus Szolgálati Ágának van egy felajánlása a Magyar Honvédségnek: minden katolikus tábori lelkész kiválaszt két témát, amelyeket felkérésre tartnak meg az egyes alakulatonál. Nagyon sok téma között lehet választani, mint például a fegyvernemi védőszentek élete, kiváló katonák és szentek, akik a katonaélethez kapcsolódnak (Kapisztrán Szent János), vagy a világ öt nagy vallásának tanítása, és számos, az etika és katonai értéktan terülétéhez tartozó témakör.
A hitélet gyakorlása a helyőrségben biztosított, és a rendszeresen megtartott bibliaóra keretén belül lehetett ezt az előadást meghallgatni. Egy rövid teológiai bevezetést követően Alácsi atya az ördögűzés formáiról, az ördög emberi életre gyakorolt hatásairól beszélt, majd az ördögűzés metodikáját is ismertette néhány példa, illetve jelenség bemutatásával. Az előadás a nemrégen elhunyt Don Gabriele Amorth magyarul is megjelent műveire épült, aki évtizedeken keresztül volt a római főegyházmegye ördögűző papja, és a tapasztalatait írta meg könyveiben.
A tábori lelkész szerint az előadások iránt mindig nagy érdeklődés mutatkozik, hiszen Az ördögűző (The Exorcist) című film óta megszámlálhatatlanul sok film készült a témában, persze nem mindegyik dolgozza fel hűen a jelenséget. Rengeteg emberben felmerül a kérdés, hogy mi a valóság, mi a katolikus papok tapasztalata és véleménye a témával kapcsolatban. „Első ránézésre komolytalan dolognak tűnik, de utána általában meglepődött arccal vonulnak ki az emberek az előadásról, mert rájönnek, hogy ez egy kézzelfogható, kitapintható valóság” - mondta Alácsi Ervin János őrnagy.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu és Magyar Kurír
Budapesten rendeztek kétnapos konferenciát április 23-24-én a Visegrádi Csoport országainak tábori lelkészi szolgálatai. A tanácskozást a V4-es együttműködés keretében, Magyarország ötödik elnökségének idején ebben a körben először tartották meg.
Szlovákiából Jozef Michalov ezredes, a szlovák katolikus tábori püspökség püspöki helynöke, Vladimír Varga, a szlovák ortodox ökumenikus lelkipásztori szolgálat igazgatója, Csehországból Jan Pacner, a Brnói Cseh Védelmi Egyetem katolikus tábori lelkésze, Lengyelországból Władisław Jasica és Włodzimierz Skoczeń lengyel katolikus tábori lelkész érkezett Budapestre.
Katolikus részről Bíró László püspök és Kocsis Fülöp hajdúdorogi görögkatolikus érsek-metropolita mellett Berta Tibor ezredes, helynök; Takács Tamás alezredes, kiemelt vezető tábori lelkész, dr. Alácsi Ervin János őrnagy, Rácz István százados, Nagy Endre Ferenc főhadnagy, tábori lelkészek és Fejér Ádám őrnagy, a tábori püspökség főtisztje képviselte hazánkat.
A tábori rabbinátus részéről megjelent Köves Máté Slomó tábori főrabbi, Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke, valamint Totha Péter Joel vezető tábori rabbi.
Jákob János dandártábornok, protestáns tábori püspök , Huszár Pál, a Dunántúli Református Egyházkerület főgondnoka, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának világi elnöke és Oláh Emil alezredes, kiemelt vezető tábori lelkész a református, Lackner Pál püspök és Nánai László őrnagy, püspöki hivatalvezető az evangélikus egyházat képviselte.
A Stefánia Palota - Honvéd Kulturális Központban az ökumenikus istentisztelet-áhítat után dr. Simicskó István köszöntötte a megjelenteket. Minden emberi közösség igazi ereje a szellemiségében és a hitében rejlik – fogalmazott a honvédelmi miniszter, és kiemelte: a V4-ek közötti együttműködés különösen felértékelődött az utóbbi időszakban, ezáltal erősebb és fontosabb, mint valaha volt. Az elmúlt évek közös kihívásainak fényében különösen fontos a katonai, politikai, gazdasági, kulturális és lelki együttműködés erősítése: törekedni kell arra, hogy spirituális értelemben is példát mutassunk Nyugat-Európa számára.
A miniszter rámutatott: a nyugati civilizációnak szellemi és lelki megújhodásra, egyfajta missziós tevékenységre van szüksége, ezt pedig csak az egyházakkal közösen lehet elvégezni. A történelem megtanított minket: azok az emberek és népek, amelyek azt hitték, hogy Isten nélkül is boldogulnak, mindig eltűntek a történelem útvesztőjében, pedig minden emberi civilizáció vallási talapzatra épül. Dr. Simicskó István hangsúlyozta: korszakos változás időszakába érkeztünk, amelynek még csak az elején járunk. A technológiai fejlődés sok lehetőséget és veszélyt rejt magában, üteme ráadásul példa nélküli, hiszen jövőkutatók szerint világunk a következő húsz-harminc évben többet változik majd, mint az előző háromszázban. Alapértékeinkhez azonban ragaszkodnunk kell, hiszen ha egy kultúra elkezdi felszámolni a hitét, ott mindig megjelennek a gonosz erők. Ma is számos veszély fenyegeti a nemzetállamokat, az állampolgárok biztonságát, a nyugati civilizáció vallásos közösségeit. A miniszter szerint a zavarossá váló európai környezetben veszély fenyegeti a nemzetállamokat és az európai civilizáció vallási közösségeit is, azt a zsidó–keresztény kultúrát, melynek Európa jólétét köszönheti. „Felszámolásán sok erő dolgozik. Nem kiskalapáccsal, hanem dózerrel kezdték meg a bontást. Az együttgondolkodás, együttműködés, a szellemiség megerősítése” – ezekben határozta meg Simicskó István a lehetséges választ. Azt hangsúlyozta, a lelki és szellemi megújulásban a történelmi egyházakra nagy szükség van. A miniszter elmondta: napjainkban a liberális demokráciák sebezhetősége jelentősen megnőtt, miközben háború és béke határai egyre inkább egybemosódnak. Kitért a bevándorlás és a terrorizmus jelentette kockázatokra is. „Európának hűnek kell maradnia keresztény gyökereihez, különben elveszíti lelkét, a lélektelen világ pedig elsüllyed. Történelmi egyházaink a lelkiséget tápláló forrást jelentik minden időben, különösen manapság. Keresztényi értékeinket meg kell tartanunk, és táplálnunk kell az emberek lelkét a nehézségek kihívásaival szemben” – szögezte le dr. Simicskó István, aki az ige továbbadásának fontosságát és felelősségét is hangsúlyozta.
Bíró László katolikus tábori püspök, katonai ordinárius reményét fejezte ki, hogy az itt megkezdett kapcsolat a jövőben tovább épül, és elindítója lesz egy szélesebb körű és távú együttműködésnek és gondolkodásnak. Bíró László elmondta, nagyon értékesnek tartja, ahogy a konferencia előkészítése, szervezése történt: a minisztériummal közösen történt a szervezés, Simicskó István honvédelmi miniszternek köszönhetően személyes csatornákon keresztül történtek a meghívások. Maga a program is a találkozásra, ismerkedésre fektette a hangsúlyt. Ezzel megerősítette a különböző fórumokon és a nemzetközi missziókban alakuló kapcsolatokat. „Egymás erősítése és Európa lelki összefogása a cél. Istennel szemben ennyire vakmerő soha nem volt az ember, mint most Európában. Ha sikerül fékezni ezt a folyamatot, már tettünk valamit” – fogalmazta meg reményét a tábori püspök.
Kocsis Fülöp érsek, a Hajdúdorogi Görögkatolikus Főegyházmegye metropolitája köszöntőjében úgy fogalmazott: mindent meg kell tenni Európa keresztény civilizációjának megőrzése érdekében, de az igazi lépéseknek ehhez a szívekben kell megtörténniük. Kocsis Fülöp szíriai látogatásának tapasztalatából indult ki. Hangsúlyozta, nem fogadhatjuk el, hogy hatalmi és anyagi érdekek határozzák meg egy ország népeinek sorsát. Utalt arra a támadásra, melyet amerikai és a szövetséges hatalmak indítottak szír kormányerők ellen egy állítólagos vegyi támadás ürügyén 2017 áprilisában, majd ugyanezen forgatókönyv alapján egy évvel később. „A háború következménye a migránsáradat. Ez szöges ellentétben áll mind Európa, mind Szíria érdekeivel.” Az érsek-metropolita megismételte a közel-keleti egyházi vezetők kérését: a nyugati világ ne abban segítsen, hogy az otthonukból elüldözöttek Európába költözzenek, hanem abban, hogy mielőbb hazatérhessenek. A görögkatolikus főpásztor szerint nagyra értékelhető Magyarország szerepe ezen a területen. Elmondta, hogy egyháza hamarosan nyilatkozatot tesz közzé, melyben kimondják, segítenünk kell a hontalanná váltakat, akiknek elemi érdekük, hogy visszatérhessenek szülőföldjükre, és közös érdekünk, hogy Európa megmaradjon kereszténynek. A katonai lépések szükségessége mellett azt fogalmazta meg Kocsis Fülöp, hogy, „szívünkben kell vállalni az átalakulást, Istenbe vetett hittel kell kezdeni a munkát, mert e nélkül gyönge minden emberi törekvés”.
Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke elmondta: súlyos felelősség megóvni mindazt a lelki és szellemi értéket, amit elődeink hagytak ránk, és a lelkészi szolgálatok szerepe ebben rendkívül fontos. Az emberi méltóság tisztelete és országaink történelmének hiteles szemlélete csak így válhat igazán fontossá. A Mazsihisz elnöke annak jelentőségét is hangsúlyozta, hogy a rendszerváltás után lehetővé vált a hadseregben a szabad vallásgyakorlás. „Ez erős támasz mind közösségi, mind egyéni helyzetekben.”
A Magyarországi Evangélikus Egyház képviseletében dr. Lackner Pál püspök rámutatott: a tábori lelkészi szolgálatnak számos kérdésben kell etikai tanácsadással, iránymutatással szolgálnia a katonai és politikai vezetés számára, aminek lassan negyedszázada próbál eleget tenni. A nyugalmazott protestáns tábori püspök szerint a kettős kormányzás elve – az egyházi és a világi kormányzás – egymástól független, de mindkettő Istentől kapja felhatalmazását, és neki tartozik számadással. Ez nem két párhuzamos realitás, hanem két egymással kölcsönhatásban lévő, dialógust folytató kormányzás. Az együttműködés felelőssége rója az egyházakra az etikai tanácsadói szerepet, melynek negyed százada igyekszik megfelelni a tábori lelkészség.
Dr. Huszár Pál főgondnok, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának világi elnöke azt mondta: napjainkban különösen nagy szükségünk van a nemzetek, felekezetek közötti összefogásra, és remélhetőleg a konferencia is hozzájárul majd ehhez. Huszár Pál szerint a nyugat-európai országok megfeledkeztek Istenről, az önfeladás szakadéka felé tartanak. Magyarország azonban – fogalmazott – az április 8-i országgyűlési választáson megerősítette, hogy keresztény ország akar maradni. E választásával ugyanakkor kivívta egyes európai országok ellenszenvét, így még nagyobb szüksége van az együttműködésre a vele azonos nézeteket valló V4-országokkal.
A köszöntőket követően prof. dr. Maróth Miklós, a Magyar Tudományos Akadémia tagja tartott előadást az európai zsidó-keresztény identitás megőrzésének kulcsfontosságú pontjairól, az ezzel kapcsolatos lehetséges teendőkről és feladatokról. Az Avicenna Közel-Kelet-kutatások Intézete igazgatója előadásában a három monoteista vallás – a zsidóság, kereszténység és iszlám – egymással való kapcsolatát vizsgálva azt állapította meg, hogy míg a kereszténység és az iszlám közti vallásközi párbeszédnek nem látja realitását, addig közös fellépésük a nihilizmust hozó globalizáció ellen, a család és házasság, a természetjog védelmében eredményt hozhat.
A délutáni szekció házigazdája Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes volt. Ennek során Tótha Péter Joel vezető tábori rabbi, Oláh Emil alezredes, kiemelt vezető tábori lelkész és Takács Tamás alezredes, a Katolikus Tábori Püspökség kiemelt vezető tábori lelkésze tartott előadást szervezetük napi tevékenységéről, a katonai külszolgálatok lelkipásztori feladatairól, valamint a migrációs helyzet kezelésében résztvevő katonaállomány lelki gondozásának tapasztalatairól.
Totha Péter Joel vezető tábori rabbi ellmondta: céljuk keresni a kapcsolatot a szélesebb értelemben vett külvilággal és a vallásukat gyakorló zsidó katonákkal. Ezt segítik programjaik, a budapesti Wesselényi utcai központjukban tartott imák, előadások, kiállítások, a minisztériumi munkatársaknak és katonáknak szervezett zarándokutak Auschwitz, Doberdó és Krakkó célpontokkal.
Oláh Emil alezredes, kiemelt vezető tábori lelkész saját missziós tapasztalatai alapján beszélt munkájukról. A meghallgatás, segítés és elviselés hármasával írta le feladatukat. Tartanak bibliaórákat, imádságot, istentiszteletet, és várják beszélgetni a katonákat. Nem az igehirdetéssel kezdenek, hanem kapcsolatot építenek, azokon a helyeken, ahol a katonák mindennapjaikat élik. Így például vállalják a közös munkát, és szívesen leülnek az emberek mellé a dohányzóhelyeken. A lelkipásztori szolgálat mindennapjait az ökumené határozza meg. Az alezredes egy karácsonyt hozott példának, amikor az olasz és szlovén katolikus papokkal együtt végezték az éjféli szertartást. „Mindenki megírta a beszédét, ezt lefordítottuk angolra, onnan a jelen lévő katonák nyelvére. Mindenki a maga nyelvén követhette. A háromszáz példány még kevés is lett.”
Takács Tamás alezredes, kiemelt vezető tábori lelkész a katolikus tapasztalatokat osztotta meg. Képekkel illusztrálva sorolta programjaikat: szakmai nap, lelkigyakorlat, nemzeti és nemzetközi zarándoklat, családerősítő hétvége, etikai előadások, baráti körök beszélgetései, nyári tábor katonacsaládok gyermekeinek, versmondó verseny, mikulásünnepség, és még hosszan sorolhatnánk. Az a törekvés határozza meg mindezeket, hogy egymásban erősítsék a bizalom és megbízhatóság érzetét és képességét, hogy erőt adjanak egymásnak, és kifejezzék a jövőbe vetett hitüket. Számos nemzetközi megmozdulásuk Közép-Európában azt mutatja meg, hogy történelmi konfliktusaink ellenére meg tudjuk találni azokat az alkalmakat, ahol a közös hang összefog minket. „Először visz a lábunk, aztán hajt a szívünk, végül a hitünk segít, hogy végig tudjuk járni az utat” – fogalmazta meg lelkipásztori törekvését az alezredes.
Röviden a vendégek is bemutatkoztak. Szlovákiában 1995-ben alakult meg néhány tábori lelkésszel a szolgálat, katolikus és evangélikus részvétellel. Mára jelentősen nőtt a lelkészek száma. A két ág önállósodott, az ökumenikus és katolikus ág mai 22 lelkipásztora és egy püspöke között a cél ma is közös. Csehországban egy közös tábori lelkészi szolgálat van. Alapképzésen vesznek részt a jelentkező lelkipásztorok, megbízatásukat mind az ökumenikus tanácsnak, mind a katolikusnak el kell ismerni. A keresztény egység, összetartozás alapvető fontosságú. „A katonák elfogadnak minket, holott a vallásosság aránya nem magas az országban” – hangzott el. Lengyelországról megtudtuk: a tábori lelkészek jogállása Magyarországhoz hasonló. A szolgálat felállítása 1991-ben történt, Szent II. János Pál nevéhez fűződik. A szolgálat megkezdését három hónapos tréning előzi meg. A rendőrség és határőrség is tevékenységi körükhöz tartozik.
A tanácskozás április 24-ei második napjának házigazda-elnöke dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök volt, aki elmondta: a tábori lelkészi szolgálat elengedhetetlen a hadseregben, szükségük van rá a honvédeknek és a katonai vezetőknek egyaránt. A vezérkarfőnök kifejtette: a tábori lelkészi szolgálat újraindítása nagy feladat volt, sok nehézségekkel kellett megküzdeniük az abban szerepet vállalóknak, de az elmúlt huszonnégy év alátámasztotta: szükség van a szervezetre. „A szolgálat munkatársai mindent megtesznek annak érdekében, hogy a katonák érezzék a törődést, a figyelést, a lelki gondoskodást, vagy lelki gondozást, ezért szeretnék itt a Magyar Honvédség vezetése nevében is köszönetet mondani” – fogalmazott. Dr. Benkő Tibor vezérezredes szavai szerint a lelkészek feladata, hogy megkeressék a katonákat, hogy közöttük éljenek, s így megtapasztalják a honvédek gondjait. „Csodálatos hivatás, amit választottak, de csak úgy lehet neki megfelelni, ha teljes szívvel, lelkiismeretesen és példamutatóan tudják végezni” – mondta.
Dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka előadásában az idén éppen 170 éves Magyar Honvédség történetét mutatta be. Felidézte, hogy a mai hadsereg hagyományaiban, sőt bizonyos külsőségekben is az 1848-49-es szabadságharc idején megalakult forradalmi honvédséghez nyúl vissza.
Dr. Ravasz István alezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kiemelt főtisztje a tábori lelkészi szolgálat történetét bemutatva elmondta: az első szabályzókat 1899-ben, majd 1912-ben adták ki a szervezet tagjainak számára. Az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregében a legtöbben a katolikus papok szolgáltak, de voltak mellettük, protestánsok (még unitárius is), ortodoxok, izraeliták, sőt, imámok is. A források ugyan nem teljesen pontosak, de a szolgálat teljes létszáma – az első világháborúban – valahol 3000 és 3500 között lehetett, ebből 2354 katolikus pap volt.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu - szöveg: és fotó Szűcs László
„Hívogatnak bennünket húsvét harangjai. Újra meg újra utolérik az embert az éjszakában, ahol pedig meg tudják indítani a szíveket, ott az éjszakát a hajnal váltja fel. A sötétség szertefoszlik és felragyog a nappal ma is. Ez az ígéret a húsvéti öröm forrása.” XVI. Benedek pápa gondolataival köszöntötte a Honvédelmi Minisztériumban rendezett nagyheti áhítaton megjelenteket Berta Tibor ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke március 27-én, kedden.
A Honvédelmi Minisztérium Katolikus és Protestáns Tábori Püspökségei által szervezett áhítaton Máté Sándor alezredes, a protestáns tábori püspökség püspöki titkára mondott imádságot.
Ezt követően Berta Tibor ezredes Szent János Evangéliumából olvasott föl egy részletet, majd Máté Sándor alezredes és Bíró László katolikus tábori püspök elmélkedett az elhangzottakról. „Ha a húsvétot szépen akarjuk ünnepelni odahaza, akkor ne csak a cselekedeteket végezzük el, ne csak a feladatokra gondoljunk, hanem az önátadásra. Akkor vagyunk képesek az egymásnak való önátadásra, ha átadjuk magunkat Jézusnak” - fogalmazott Bíró László tábori püspök.
Záró áldásában Máté Sándor alezredes és Bíró László tábori püspök kívánt szép húsvétot és áldott ünnepeket a Magyar Honvédség katonáinak és közalkalmazottjainak.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Február 13-án, kedden a Kapisztrán téri Magdolna-toronynál a Honvédelmi Minisztérium, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint az I. kerület Budavári Önkormányzat szervezésében tartott koszorúzáson a Budapestért vívott második világháborús harcokra és áldozatokra emlékeztek a résztvevők.
A megemlékezésen Berta Tibor ezredes, a HM Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke mondott kegyeleti imát a hősi halált halt katonákért és az ártatlan civil áldozatokért.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
A második magyar hadsereg Don-kanyarnál elesett hősi halottainak állítottak emléket Bernolák Béla „Egy újpesti orvos nyomában” című fotókiállításával február 15-én, csütörtökön, Budapesten, a Stefánia Palota- Honvéd Kulturális Központban.
Az eseményen Bíró László, katolikus és Jákob János dandártábornok, protestáns tábori püspök tartott kegyeleti áhítatot.
Eredeti megjelenés: honvedelem.hu
Elindult az Ázsia Túra elnevezésű expedíció, amelynek végcélja az oroszországi Szentpétervár. A tizenegy terepjáró fedélzetén utazó kalandorok - elődeink tiszteletére - útközben felkeresik és megkoszorúzzák az 1942-43 telén, a Don partján harcolt és elesett magyar katonák emlékműveit és temetőit is. Az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár otthonában, a Petőfi laktanyában tartott búcsúztató ünnepségen dr. Holló József nyugállományú altábornagy méltató szavait követően a Tábori Lelkészi Szolgálat protestáns és katolikus tábori püspökségek képviseletében Mészáros László alezredes és Rácz István százados mondták el az útbaindító imádságot és áldották meg a résztvevőket.
Eredeti megjelenés: Magyar Kurír
Engesztelő szentmisével emlékeztek az 1943-as doni áttörés során hősi halált halt honvédekre január 12-én a budapesti Nagyboldogasszony- (Mátyás-) templomban. A katonai tiszteletadással egybekötött szertartás főcelebránsa Bíró László tábori püspök volt.
Magyarország hadtörténetének egyik legtragikusabbb eseménye a hetvenöt évvel ezelőtt történt doni áttörés. Az 1942 nyarától 1943 februárjáig tartó harcokban a több mint kétszázezer főt számláló Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg jelentős része megsemmisült. A veszteségekről nem állnak rendelkezésre pontos adatok, a jelenlegi kutatások szerint 42 ezer magyar katona halt hősi halált vagy tűnt el, 28 ezer Magyarországra visszaszállított sebesült volt, a Vörös Hadsereg pedig 26 ezer magyar hadifoglyot ejtett.
A doni katasztrófa hetvenötödik évfordulója alkalmából tartott megemlékező szentmisén részt vett Boross Péter volt miniszterelnök, Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára és Földváry Gábor, a Honvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára, valamint Szabó István vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar főnökének koordinációs helyettese is.
Köszöntő szavaiban Bíró László püspök megemlékezett azokról az orosz parasztokról, akik befogadták a visszavonulókat, és gondjaikba vették a sebesülteket. „Nem az ellenséget látták bennük, hanem az embert, a Krisztus-képmást – hangsúlyozta. – Nélkülük sokkal több áldozatról emlékeznénk meg a mai napon.”
Homíliájában Bíró László megemlítette, hogy számos történelmi esemény évfordulójáról emlékezünk meg 2018-ban: száz éve ért véget az első világháború, hetven éve fogadták el az Emberi jogok egyetemes nyilatkozatát, sőt az idei esztendő Mátyás király-emlékév is lesz. A püspök rámutatott, évfordulók kapcsán sokszor emlegetünk olykor szép, olykor közhelyeket súroló mondatokat, de a konkrétumokról keveset beszélünk. Egy konkrét kérdés, ami megfogalmazódhat bennünk az évforduló kapcsán: mit tehetünk ma Európáért? Bíró László elmondta, Európa ma kettős vákuumtól szenved: az egyik a népességvákuum, a másik pedig az identitásvákuum, ami magával vonja az értékvesztést is. Október végén éppen Európa jövőjéről szerveztek konferenciát a Vatikánban. Az Újragondolni Európát címet viselő tanácskozáson Ferenc pápa is felszólalt: elgondolkodtató és előremutató beszédében személyessé tette a kérdést: Mit tehetünk Európáért? Elsősorban azt, hogy újra emlékezünk arra, hogy az ember személy.
A tábori püspök családtagjaira emlékezett vissza: nagyapja az első, édesapja pedig a második világháborúban harcolt. Gyakran meséltek történeteket a háborús időszakról és azokról a helyzetekről, amikor semmibe kellett venni a másik ember emberségét. „Ki az ember? – tette fel a kérdést Ferenc pápa nyomán Bíró László. – Az ember személy. A mai médiában már alig esik szó a személyről: szavazatokról, szegénységi küszöbről és kvótákról beszélnek, a beszéd mögül eltűnik az ember, a személy.” A püspök ismét Ferenc pápa beszédét idézte, miszerint a háború mindig ott kezdődik, amikor eltűnik az ember, mint személy, amikor a győző a legyőzöttet semmibe veszi. A személy közösség tagja is, a legkisebb közösség pedig a család. Az Egyház számtalanszor felszólította a társadalom képviselőit arra, hogy őrizzék a család intézményét, mert az a társadalom kovásza. A család olyan közösség, amely nem tud létezni párbeszéd nélkül, és párbeszéd csak ott tud létrejönni, ahol egyenlőnek tekintik egymást az emberek. Ferenc pápa beszédét követve Bíró László figyelmeztetett a laicizmus veszélyére is: a laicizmus nem látja a vallásban azt az értéket, hogy az a személy méltóságát őrzi. Idézte a jelenlegi egyházfő XVI. Benedekkel folytatott párbeszédét: az emeritus pápa arra hívta fel utóda figyelmét, az egyformaság a legveszélyesebb, hiszen tömegben, egyediségét vesztve kerül az ember a legtávolabb Istentől. „Legyünk Európa lelke! – buzdított prédikációja végén Bíró László – A doni áttörés során elesett katonák olyan hősök voltak, akik magukénak érezték a hazát, Európát és a keresztény értékeket. Az ő példájuk nyomán gondolkodjunk el azon, ki-ki a maga helyén mit tehet ma Európáért?”
A megemlékezés a Hadtörténeti Intézet és Múzeum kertjében koszorúzással zárult, ahol Berta Tibor, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke mondott imát a doni áttörés áldozataiért.