Szent László-nap alkalmából adták át a lövész szakirány jelképes ereklyéit

2026. június 26. péntek

Átadták a lövész szakirány jelképes ereklyéit a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán (NKE HHK) június 25-én, csütörtökön, Budapesten, a lövész fegyvernem védőszentjéhez, Szent László királyhoz kapcsolódó hagyományok jegyében. A lövészek védőszentjének napját június 27-én ünneplik.

A végzős honvédtisztjelöltek a lövész utcatáblát, a „lövészbotot” és a lövész alapító okiratot adták át harmadéves társaiknak. A ceremónia a lövész hagyományok és a szakmai felelősség továbbadását jelképezi, biztosítva a folytonosságot az egyetem falai között.

Az ünnepségen kiemelkedő teljesítményükért elismerésben részesült Péter Szabolcs és Varjú Gergő hallgató zászlós, valamint Arany András és Szűcs Bálint hallgató főtörzsőrmester.

Az eseményen Woditsch Péter tartalékos hadnagy, az MH Ludovika Zászlóalj megbízott tábori lelkésze imádságában Isten áldását kérte a honvédtisztjelöltek szolgálatára, tanulmányaira és családjaikra. Kiemelte, hogy a katonai hivatás terheit a hozzátartozók is viselik, ezért támogatásuk a szolgálat fontos pillére.

Az esemény katonai elöljárója Horváth Tibor ezredes, az NKE HHK Összfegyvernemi Harcászati Tanszékének tanszékvezetője volt.

Az 1077 és 1095 között uralkodó I. László király az Árpád-ház egyik legjelentősebb uralkodója volt, aki meghatározó szerepet játszott a kereszténység és a magyar állam megszilárdításában, valamint az ország védelmének megszervezésében. A hagyomány a lovagkirály eszményképét kapcsolja alakjához, ezért a magyar katonák, valamint a lövész fegyvernem védőszentjeként tisztelik. 1192-ben avatták szentté; ünnepnapja június 27.

Szöveg: Navarrai Mészáros Márton
Fotó: Jarabik Szonja; Antal Ferenc


 

Katonai Ordinariátus © Minden jog fenntartva